Zabawne powody, aby żyć w Norwegii

życie w Norwegii

Norwegia to jeden z najbardziej imponujących krajów na świecie. Wspaniała historia, piękno przyrody i unikalne miasta to przyczyny, dla których tak łatwo jest zakochać się w tym kraju. Oto więc zabawne powody, dla których tak kuszące jest życie w Norwegii.

1. Norwegia to jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. W 2013 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych opublikowała doroczny ranking szczęścia, który mierzy poziom szczęścia i dobrobytu na świecie. Norwegia zajęła drugie miejsce!

Kryteria oceniane w rankingu to m.in. długość i jakość życia, wolność polityczna, system pomocy socjalnej, poziom korupcji i kilka innych. Jak widzimy, Norwegia poważnie odnosi się do wszystkich tych punktów, dlatego ludzie w Norwegii zamiast narzekać uśmiechają się i delektują życiem.

uśmiech

2. Twój dom oraz kieszenie są bezpieczne. Poziom przestępczości w Norwegii jest bardzo niski. Oczywiście nigdy nie spadnie do zera, gdyż zawsze znajdzie się ktoś, kto lubi łatwy zarobek, ale państwo stara się, aby w tym kraju mieszkańcy mogli spać spokojnie.

3. Prawo do kontaktu z naturą. All men’s rights albo po norwesku – Allemannsretten –  to niepisane prawo, które pozwala korzystać z lasów, zarówno państwowych, jak i prywatnych, zbierać w nich grzyby, jagody, kwiaty, chodzić po górach i pływać w rzekach czy w jeziorach. Dla turystów istnieje możliwość rozbicia namiotu w dowolnym niemal miejscu, włączając w to teren prywatny, pod warunkiem, że ich obecność nikomu nie przeszkadza i nie narusza prywatności właściciela terenu. Swobodnie można spędzić w danym miejscu jedną noc. W przypadku dłuższego pobytu wymagana jest zgoda właściciela terenu.

4. Nieopodal mieszka Święty Mikołaj. Chyba wszyscy wiemy, że część Laponii – krainy Świętego Mikołaja – znajduje się na terenie Norwegii. Ponadto mieszka tutaj wiele reniferów, pomocników św. Mikołaja. Przyjemnie jest mieć świadomość, że w pobliżu mieszka ten, który spełnia marzenia :)

Święty Mikołaj

5. Narty latem? Dlaczego nie! Latem wszyscy marzymy o wakacjach, najlepiej ciekawych, aby było co wspominać w pracy. Norweski Stryn Summer Ski Center pozwala latem cieszyć się tym fascynującym zimowym sportem, jakim jest jazda na nartach. Po Norwegii można podróżować we wszystkich porach roku. Wspaniale, prawda?

6. Najlepsze miejsca na zrobienie zdjęcia/selfie. Chcesz zaskoczyć przyjaciół? Jedź na  Trolltungę albo Kjeragbolten i zrób tam zdjęcie. Twoje zdjęcie na pewno zrobi wrażenie.

Selfie

To jest tylko kilka przyczyn, dla których fajnie jest mieszkać w Norwegii. A za co Ty lubisz krainę fiordów??? :) 

Kurs języka norweskiego

1 Komentarz Nowy komentarz

Super wpis, o allemansretten nie wiedziałem nawet :) Długo by opowiadać o tym, co w Norwegii jest fajnego, jak dla mnie – możliwość dostania niezłej pracy, zadowoleni ludzie, którzy uśmiechają się na ulicach. Szkoda, że tego nie ma u nas ;/
I pewnie dlatego Polacy uciekają. Czytałem ostatnio, że większość Polaków w Norwegii zostaje tam na stałe, sprowadzają rodziny i ani myślą o powrocie. Skąd te rewelacje? Ano z życia, ale też i tutaj jest potwierdzenie: http://www.mojanorwegia.pl/polacy_w_norwegii/polacy_chca_zostac_w_norwegii-9142.html
Ostatni gasi światło, pamiętajcie ;)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>