Pokojowa Nagroda Nobla

nobel-696x460

Trudno zapewne o człowieka, który by nie słyszał o Nagrodzie Nobla. Ta prestiżowa, znana na całym świecie nagroda jest wręczana od 1901 roku. Nagroda Nobla jest wspólnym projektem Szwecji i Norwegii: Szwecja wręcza nagrody za osiągnięcia w dziedzinie fizyki, chemii, medycyny, literatury i ekonomii, a Norwegia – nagrodę pokojową.

Jedyna „norweska“ nagroda

Dlaczego nagroda pokojowa jest wręczana w Oslo? Nagrody są wręczane zgodnie z wyrażoną w testamencie wolą Alfreda Nobla. Podano w nim, iż „nagrodę za osiągnięcia w dziedzinach fizyki i chemii przyznaje Królewska Szwedzka Akademia Nauk; nagrodę w dziedzinie medycyny – Instytut Karolinska w Sztokholmie, literacką nagrodę przyznaje Akademia Szwedzka, a nagrodę pokojową – pięcioosobowy komitet, wybierany przez Storting Norwegii“. Storting (norw. Stortinget) to parlament Królestwa Norwegii w Oslo. Nieznane są powody, dla których A. Nobel właśnie tak podzielił przyznawanie nagród, jednak taki jego wybór nie jest kwestionowany.

2F3F6B6A00000578-3354970-image-a-64_1449777933300

Rekordowe liczby

Do roku 2016 wręczono 97 nagród pokojowych. 66 z nich otrzymały pojedyncze osoby, 29 przyznano dwóm laureatom. Często trudno jest się doliczyć, ile osób otrzymało nagrodę, gdyż można ją przyznawać również organizacjom. Pokojowa nagroda należy do najczęściej nieprzyznawanych nagród – była nieprzyznana aż 19 razy, z powodów politycznych lub wojen na świecie. Jednak od 1972 roku przyznawanie nagrody ustabilizowało się, i, miejmy nadzieję, jeszcze długo nie zostanie przerwane. Ciekawostką jest, iż amerykanka Jane Addams była nominowana aż 91 raz w ciągu 15 lat, aż w końcu nagroda została jej przyznana. Większość laureatów to osoby starsze, zazwyczaj w wieku 60-65 lat, a średnia ich wieku nadal rośnie. Jednakże w 2014 roku nagroda została przyznana 17-letniej Malale Yousafzai za walkę za prawa dzieci. Najstarszy laureat Pokojowej Nagrody Nobla w dniu odebrania nagrody miał 87 lat.

Pokojowa nagroda dla… Stalina i Hitlera

Są trzy osoby, informacji o których ciągle szuka się na stronie internetowej, poświęconej Nagrodzie Nobla. To Adolf Hitler, Josif Stalin i Mahatma Gandhi. W 1945 i 1948 roku kandydatura Stalina była wysuwana do pokojowej nagrody za wysiłki na rzecz zakończenia II wojny światowej.
Adolf Hitler był nominowany jednokrotnie, w 1939 roku. Dziwne, lecz kandydatura ta została wysunięta przez jednego z członków Szwedzkiego parlamentu, który nie sądził, iż jego propozycja będzie poważnie rozważana, gdyż był to raczej gest polityczny w celu ośmieszenia innych kandydatów.
Mahatma Gandhi był nominowany aż 5 razy. Za ostatnim razem nominację ogłoszono już po jego śmierci. Niestety, regulamin Nagrody Nobla zabrania nagradzania pośmiertnie, dlatego postanowiono w tym roku nikomu nie przyznawać nagrody pokojowej, podając jako uzasadnienie „brak odpowiedniego żyjącego kandydata“.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>