Gwiazdy norweskiego sportu, kim są?

skking-696x364
Norwegia słynie nie tylko z przepięknej przyrody, ale też z równie imponujących wyników sportowców, których występy za każdym razem zapierają dech w piersiach. Przedstawiamy kilka najbardziej znanych gwiazd norweskiego sportu:

Petter Northug (ur. 6 stycznia 1986 r w Mosvik, Norwegia) to norweski biegacz narciarski, dwukrotny zwycięzca igrzysk olimpijskich. Na swoim koncie ma 13 złotych medali Mistrzostw świata i 2 złote medale z zimowych igrzysk olimpijskich, łącznie – 20 medali (2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy, przywieziony z igrzysk olimpijskich oraz 13 złotych i 3 srebrne medale, zdobyte na Mistrzostwach świata). Petter Northug jest też rekordzistą, jeśli chodzi o ilość wygranych na „Tour de Ski“ – zdobył tam aż 13 medali. Poza tym, P. Northug zdobył dziewiąty złoty medal w sztafecie 4 x 10 km na mistrzostwach w Val di Fiemme, dzięki czemu zasłużył na tytuł najlepszego narciarza świata. W 2015 roku w mistrzostwach świata w narciarstwie zdobył 4 złote medale.

Ole Einar Bjørndalen (ur. 27 stycznia 1974 r. w Drammen, Norwegia) – norweski biathlonista, ośmiokrotny medalista olimpijski i wielokrotny zwycięzca mistrzostw świata. Bjørndalen jest też sportowcem, który zdobył najwięcej medali podczas zimowych igrzysk świata – aż 13. Sportowiec ma też na swoim koncie wygrane w 95 etapach Pucharu świata (94 w biathlonie i 1 w narciarstwie). Zajmuje on pierwsze miejsce w klasyfikacji wszech czasów dyscyplin narciarskich, z największą liczbą wygranych w etapach Pucharu Świata. Szwedzki narciarz alpejski Ingemar Stenmark uplasował się na drugim miejscu, z 86 wygranymi etapami.

Magnus Øen Carlsen (ur. 30 listopada 1990 r. w Tønsbergu, na południu Norwegii) –norweski szachista. Mistrzem świata został 22 listopada 2013 roku, na mistrzostwach świata w Ćennaj pokonując Viswanathana Ananda. Uwagę na M. Carlsena zwrócono jeszcze w roku 2004, po jego zwycięstwie w turnieju Corus C. Po tej wygranej otrzymał on tytuł arcymistrza. Warte uwagi było jego zwycięstwo w ostatniej rundzie, zdobyte w grze przeciwko Ernstowi Sipke, pomimo poświęcenia kilku figur. To zwycięstwo skłoniło Lubomira Kavalka do opublikowania w „Washington Post“ artykułu o tytule „Szachowy Mozart“. Następny punkt norm arcymistrzowskich wypełnił w 2004 roku podczas otwartego turnieju Aeroflot w Moskwie. W marcu 2004 roku podczas turnieju szachów szybkich w Reykjavíku pokonał byłego mistrza świata, A. Karpova. Turniej ten odbywał się w przeddzień turnieju play-off szachów szybkich, gdzie już podczas pierwszej rundy M. Carlsen spotkał się z wówczas pierwszym w rankingu Gary Kasparowem. Pierwsza partia zakończyła się remisem, w drugiej, po 32 posunięciach, M. Carlsen został pobity i wypadł z dalszej gry.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>