Samochody elektryczne w Norwegii

david-nuescheler-250589-1-696x536
Samochody elektryczne w Norwegii

Jeden z „norweskich“ tematów, tak bardzo lubianych przez prasę zagraniczną dotyczy stale rosnącej liczby samochodów elektrycznych w tym kraju. Temat ten nie bez powodu cieszy się tak wielką popularnością – w Norwegii na mieszkańca przypada największa liczba elektromobili. Dla przykładu, od stycznia do marca 2016 roku zarejestrowano tu ponad 11 tysięcy samochodów elektrycznych i hybrydowych – to około jednej piątej wszystkich zarejestrowanych samochodów. Chociaż Norwegowie troszczą się o ochronę środowiska, to nie jest jedynym powodem, dla którego decydują się oni na zakup takiego samochodu. Ważną rolę odgrywają tu też pieniądze rządowe – innymi słowy, wsparcie, które rządowi obeszło się w tysiące koron za każdy samochód, ale pozwoliło mieszkańcom na zakup pojazdów ekologicznych jeszcze w poprzednim dziesięcioleciu.

Wsparcie rządowe

Dotacje, zachęcające do wyboru mniej zanieczyszczających środowisko sposobów podróży i zmniejszenia emisji CO2 pozwoliły Norwegom kupować ekologiczne samochody znacznie taniej. Na przykład, jeden z popularnych samochodów elektrycznych, Nissan Leaf, w Norwegii kosztował około 240 tys. koron (ok. 110 tys. złotych) i taka cena pozwalała mu na konkurowanie z innymi samochodami benzynowymi. Ponadto, kierowcy pochodzący z przedmieść Oslo rocznie zaoszczędzają około 10 tysięcy koron (4500 PLN), ponieważ są zwolnieni z opłat drogowych oraz nie płacą za parking w mieście. Cel parlamentu norweskiego – 50 tysięcy samochodów elektrycznych w kraju – został zrealizowany trzy lata przed terminem, gdyż już w kwietniu 2015 roku na drogach Norwegii jeździło około 70 tysięcy samochodów elektrycznych. Jednak Norwegowie korzystają z zasilanych prądem samochodów jako z dodatkowych środków transportu, przeznaczonych na krótkie wyjazdy. Dla dłuższych podróży nadal wybierają samochody tradycyjne, zasilane benzyną.

„Najzieleńsze“ samochody elektryczne

Od 1990 roku rząd na różne sposoby promował transport ekologiczny, na przykład, zniesiono cła oraz podatki przywozowe, stosowano wyjątki VAT, zmniejszono coroczne opłaty drogowe, a później – zupełnie je anulowano, posiadaczom samochodów elektrycznych udostępniono też bezpłatny parking w mieście i pozwolono na korzystanie z pasu ruchu dla autobusów, itp. Park samochodów elektrycznych w Norwegii należy do najczystszych na świecie, gdyż znaczna część energii elektrycznej jest tu wytwarzana przez elektrownie wodne. Tym czasem w innych krajach samochody elektryczne mogą zmniejszyć zanieczyszczenie spalinami, jednak prąd, z którego korzystają jest często wytwarzany przez źródła zanieczyszczające środowisko.

Przyszłość

Można zauważyć tendencję, iż producenci przechodzą od samochodów elektrycznych do pojazdów hybrydowych. To zmusiło Norwegów do zastanawiania się o przyszłej wartości już zakupionych samochodów. Z drugiej strony, samochody elektryczne są nadal dobrze sprzedawane, dlatego dużo zależy od tego, czy rząd Norwegii będzie nadal wspierał ich kupno po wygaśnięciu programu wsparcia, które nastąpi w tym roku. W każdym razie, Norwegia obecnie jest liderem w dziedzinie transportu ekologicznego nie tylko w Europie, ale i na świecie, i swoim doświadczeniem może podzielić się z innymi państwami.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>