Czego nie należy robić w Norwegii?

wrong_way-696x364

Gdy zrozumiemy subtelne różnice kulturowe, będzie nam łatwiej zrozumieć, czego nie należy robić w Norwegii. Na pierwszy rzut oka może nam się wydać, że Norwegowie są obojętni wobec nieznajomych, poza tym, słyną oni ze swej powściągliwości. To jedynie wrażenie, gdyż w otoczeniu bliskich Norwegowie są ludźmi miłymi i otwartymi. Jednakże, niektórych zachowań w Norwegii należy unikać.

Nie próbujcie się targować

Każdy produkt i wyrób ma ustaloną cenę, dlatego targować się o nie możemy jedynie wtedy, gdy towar jest zepsuty lub wybrakowany. W przeciwnym razie targując się o cenę zobaczycie jedynie minę zaskoczonego sprzedawcy. Sztuki negocjacji możecie jednak spróbować ze sprzedawcą używanych samochodów.

Trzymajcie ręce przy sobie

W przestrzeni publicznej Norwegowie prawie się nie dotykają – nieco więcej kontaktu fizycznego można zaobserwować jedynie wśród bliskich przyjaciół czy członków rodziny. A więc, szczery uścisk dłoni na spotkaniu jest do przyjęcia, ale buziak w policzek będzie uznany za nadmierną zażyłość.

Nie róbcie wniosków o związkach małżeńskich czy stylu życia

W Norwegii, podobnie jak i w państwach sąsiednich, małżeństwo nie jest warunkiem koniecznym dla założenia rodziny. Coraz więcej par decyduje się na życie razem bez zawierania związku małżeńskiego w świetle prawa. Jest to kraj o otwartych poglądach, dlatego jest tu sporo ludzi, żyjących w związkach z osobami tej samej płci. W żadnym wypadku nie należy krytykować ich wyboru i stylu życia.

Nie prowadźcie samochodu po wypiciu alkoholu

Choć może to zabrzmieć jak coś oczywistego, gdyż prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu nie jest legalne w żadnym kraju, jednakże w Norwegii kary dla takich kierowców są szczególnie surowe. Nawet małe piwo może nas kosztować wysoką grzywnę lub nawet pozbawienie wolności.

Nie krytykujcie innych

Negatywne komentarze zostawcie dla siebie. Krytykowanie systemu często wywołuje niezadowolenie otoczenia z powodu wyrażonego negatywnego zdania. Jeśli będziecie krytykować wysokie podatki, otaczające was osoby uznają, że brak wam informacji, gdyż Norwegowie doskonale wiedzą, że istnieje sporo powodów, dlaczego podatki rosną. Przybysze z innych krajów, szczególnie osoby nieobojętne dla środowiska, często krytykują też Norwegię za tak powszechny w tym kraju połów wielorybów. Z drugiej strony, jedzenie mięsa wieloryba jest w Norwegii czymś normalnym i naturalnym. Ponadto, należy pamiętać, że społeczeństwo w Norwegii uznawane jest za zaawansowane, ukierunkowane na pokój i postęp – przecież właśnie ten kraj popiera i bierze udział w organizacji Nagród Nobla.

whale

Nie porównujcie Norwegii z innymi krajami Skandynawii

Chociaż Norwegia pod wieloma względami może przypominać sąsiednie kraje, Norwegowie nie porównują się z sąsiadami i nie lubią, gdy to robią inni.

Nie zachowujcie się nietaktownie

Przestrzeganie etykiety w Norwegii jest niezwykle ważne. Dlatego udając się na spotkanie, nie spóźniajcie się. Nie wypada też pojawić się zbyt wcześnie – jeśli tak się stało, że w umówionym miejscu znaleźliście się zbyt wcześnie, po prostu udajcie się na spacer po okolicy. Podczas obiadu Norwegowie bardzo rzadko jedzą rękoma – nawet do jedzenia kanapki używają sztućców. Kolacje zazwyczaj trwają długo. Jeśli wyjdziecie od razu po kolacji, zostaniecie posądzeni o złe wychowanie. Zazwyczaj Norwegowie zostają po kolacji, by spędzić czas i pomóc gospodarzowi.

Nie noście butów w pomieszczeniu

Jeśli podczas pobytu w Norwegii zaprzyjaźniliście się z kimś, prawdopodobnie zostaniecie zaproszeni w odwiedziny do domu. Norwegowie zazwyczaj zdejmują buty przed wejściem do domu, a więc będziecie zmuszeni pokazać wszystkim swoje skarpety. Możecie zostać w butach tylko w tym przypadku, jeśli to zaproponuje gospodarz domu.

Kultura norweska opiera się na wzajemnym szacunku i zasadach egalitarnych. Norwegowie nie przechwalają się swoimi osiągnięciami, lubią proste rzeczy. Oto kilka klasycznych zasad, których w Norwegii przestrzega się od dawien dawna:
• Nie myśl, że jesteś wyjątkowy.
• Nie myśl, że jesteś sprytniejszy od innych.
• Nie myśl, że jesteś mądrzejszy od innych.
• Nie zachowuj się tak, jakbyś był lepszy od innych.
• Nie myśl, że wiesz więcej od innych.
• Nie wyśmiewaj innych.

Te klasyczne reguły pomogą stworzyć ogólny obraz, jakiego zachowania będą od nas oczekiwali Norwegowie.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>