Wybitne postacie Norwegii (III część)
Przeczytaj wpis o następnych trzech wybitnych postaciach pochodzenia norweskiego. Powinien o nich wiedzieć każdy, kto się uczy języka norweskiego i wielbi Norwegię :)
Bjørnstjerne Martinius Bjørnson 1832 – 1910
Jeden z wielkiej czwórki (De Fire Store) pisarzy norweskich. Pozostali troje – Henryk Ibsen, Jonas Lie i Alexander Kielland. Bjornstjerne Martinus Bjornson jest pierwszy skandynawski pisarz, który w 1903 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. B. Bjornson miał wpływ na kształtowanie się literackiego języka norweskiego. Bronił narody okupowane: Islandczyków, Finów, Słowaków. On jest autorem hymnu norweskiego – „Ja, vi elsker dette landet“.
Fridtjof Nansen 1861 –1930
Znany norweski podróżnik, oceanograf, badacz polarny, dyplomata, działacz polityczny i społeczny. Założył centralne laboratorium oceanografii, udoskonalił metodykę obliczania prędkości prądu, skonstruował barometr, dokładny areometr. F. Nansen otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Jego imieniem są nazwane: Góra Nansena, Cieśnina Nansena – w Kanadzie, Fiord Nansena – w Grenlandii, Kotlina Nansena– w Oceanie Arktycznym. Aby pomóc rosyjskim uchodźcom po Powstaniu Październikowym w 1917 r, F. Nansen zatwierdził dokument – karteczkę identyfikacyjną uciekinierzy, która później została nazwana „paszportem Nansena“.
Adolf Gustav Vigeland 1869 – 1943
Rzeźbiarz norweski. Wyróżniał się swoją nieograniczoną wyobraźnią oraz produktywnością. Vigeland – jedna z najbardziej dziwnych postaci wśród malarzy tego okresu w Norwegii. Po studiach artysta doskonalił się w Danii, Włoszech, Francji i nawet miał lekcje u wybitnego francuskiego rzeźbiarza Augusta Rodina. Możliwie właśnie dlatego, on nie bał się eksperymentować nie tylko z nowoczesnymi formami renesansu, ale i z twórczością starożytną. Rzeźby Vigelanda sławią się na całym świecie. W Oslo znajdziecie cały park obstawiony jego rzeźbami. A. G. Vigeland jest autorem jedneago z medali Pokojowej Nagrody Nobla.
Zobacz też:
Wybitne postacie Norwegii (I część)
Wybitne postacie Norwegii (II część)
Zostaw komentarz