Piękny Stavanger

stavanger

Dzisiaj opowiemy o nadzwyczajnym norweskim mieście – Stavanger, które obowiązkowo każdy musi zwiedzić. Stavanger – nowoczesne miasto, ciągle rozwijające się centrum ekonomiczne.


Miasto rozlega się nad wąską zatoką oddzieloną od morza fiordem Bokna, mniej więcej w odległości 300 km od  Oslo. Stavanger jest podstawowym portem Norwegii południowo-zachodniej. Tutaj mieszka 120 tysięcy mieszkańców i jest to czwarte względem ilości mieszkańców miasto w Norwegii. Chyba najważniejsze wydarzenie w tym mieście miało miejsce w 1969 roku, kiedy na dnie Morza Północnego były odnalezione złoża ropy naftowej.  Dzięki temu, dzisiaj to miasto możemy nazywać stolicą energetyki i wydobycia ropy naftowej nie tylko Norwegii, ale i całej Europy.Prawie wszyscy mieszkańcy miasta pracują na zakładach wydobycia ropy naftowej, dzięki którym miasto rozwija się i „kwitnie”.

Stavanger – związek pięknej przyrody i potęgi ekonomicznej. Jest to wspaniałe miejsce, gdzie można zachwycać się przyrodą Norwegii z pokładu statku, a także podziwiać pejzaże Larsa Herterviga w Muzeum Sztuki w Rugaland.  Na początku wycieczki po Stavanger możesz zwiedzić Muzeum Ropy Naftowej. W muzeum zapoznasz się z branżą ropy naftowej, a także zobaczysz ekspozycję przykładów platform do wyciągu ropy oraz pozostałe urządzenia i technikę. Mężczyźni takie sprawy lubią:)

Jeżeli chcesz dowiedzieć się o historii rybołówstwa w Stavanger, musisz obowiązkowo zwiedzić Muzeum Konserw, gdzie osoby zwiedzające mogą zobaczyć cały proces robienia konserw. Niam niam :)

A może zajdziesz do Muzeum Archeologicznego? W tym muzeum zapoznasz się z historią Wikingów, którzy mieszkali na ziemiach skandynawskich ponad tysiąc lat temu oraz możliwie zmienisz swój pogląd wobec kultury skandynawskiej i jej kształtowania się. 

Gamle Stavanger – stare miasto. Tutaj stoi szereg nadzwyczajnie kolorowych drewnianych domów. Jasne kolory – a osobiście biały – sprawiają, że goście miasta czują się tutaj nadzwyczajnie dobrze i przyjemnie.Zatrzymaj się obok Katedry zbudowanej jeszcze w XII w., która zachwyca swoim niezwykłym stylem architektury.

Każdy podziwia Sverd i fjell (miecze w skale) – trzy wielkie miecze na skale Hafrsfjord, poświęcone zwycięstwu Harald Hårfagre  -  Harolda Złotowłosego –  w bitwie VII w.. Po tej bitwie państwo zjednoczyło się i  Harald Hårfagre został pierwszym królem Norwegii.

Około 30 km od Stavanger znajduje się park Kongeparken – wspaniałe miejsce do spędzania czasu ze swoją rodziną.  Najmniejsi mogą tutaj sami przyszykować norweską mleczną czekoladę Freia– mmm :) Dla dzieci to jest  niesamowita atrakcja. W parku są czynne różne atrakcje  –  długa trasa bobslejowa,  najwyższy diabelski młyn i wiele innych atrakcji. Romantycy będą zachwyceni pięcioma starymi latarniami morskimi, a tym, którzy lubią zimną wodę i adrenalinę, będą mogli wykąpać się i poopalać się na skalistej plaży Sola / Sū:la/, która znajduje się niedaleko od lotniska.

Między innymi, miejscowa ludność żartuje, że w Stavanger jest niemożliwe się zgubić, gdyż ulice tego miasta ułożone są jak szachownica :)

Ciekawostka o języku! Dialekt mieszkańców Stavanger  - nie jest z najprostszych:) Jednak nie bójcie się – po kilku dniach pobytu w Stavanger znajdziecie wspólny język z mieszkańcami miasta. :)

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>