Nieprzetłumaczalne norweskie słowa (I)

trolis
W języku norweskim jest dużo słów, które trudno przetłumaczyć dosłownie, a czasami bezpośrednie tłumaczenie jest po prostu niemożliwe. Oto lista najciekawszych norweskich słów.

Uting

Bezpośrednio przetłumaczone „uting“ oznacza „nierzecz”. W znaczeniu przenośnym słowo zwykle oznacza zły nawyk lub tradycję, których można znaleźć wiele. Na przykład dzwoniący telefon w kościele doskonale obrazuje znaczenie „uting“.

Innlevelse

„Innlevelse” oznacza wczucie się w rolę. Dobry „innlevelse” oznacza, że podczas kręcenia filmu lub gry na scenie aktor zapomina o sobie i staje się postacią, zupełnie wczuwając się w życie postaci.

Harry

„Harry” oznacza zły smak, niewiedzę i wszystko, co nie jest prawdziwe.

Ildsjel

Czy w swoim mieście znasz kogoś, kto pomaga w schronieniu dla bezdomnych, organizuje imprezy społeczności i organizuje zajęcia wolnego czasu dla nastolatków, nie prosząc za to ani grosza? To właśnie te osoby są nazywane „ildsjel”, co dosłownie oznacza „płonącą duszę.” Stwierdzono, że ci ideologiczni ludzie tworzą podstawę norweskiego obywatelskiego społeczeństwa. Są oni na tyle ważni, że nominacje „ildsjel roku“ są niemal tak samo uroczyste jak ceremonie wręczenia nagród podczas dużych zawodów sportowych.

Attpåklatt

Norwedzy mają oddzielny termin określający dziecko urodzone znacznie później niż jego bracia i siostry. Na przykład Jim uczęszczający do pierwszej klasy, ma dwóch braci, którzy już studiują. Wszyscy troje posiadają tych samych rodziców. Rodzice, którzy wychowali dwoje lub troje dzieci,  mogą łatwiej odetchnąć, przyznaczyć więcej czasu dla siebie i zdecydować się na jeszcze jedno potomstwo. To dziecko zazwyczj jest bardzo kochane oraz pieszczone przez rodziców i starsze rodzeństwo.

Tropenatt

Ciepła pogoda jest dość rzadką przyjemnością w krajach skandynawskich. Nawet w lecie, kiedy w ciągu dnia temperatura w południowej części kraju wynosi 25 ° C, tym, którzy chcą spędzić noc pod gołym niebem, wskazane jest, aby zabrać ze sobą sweter. Nocą temperatura powietrza spada bardzo szybko. W rzadkich przypadkach (takich jak latem ubiegłego roku, kiedy wielu przegrzało się) w Norwegii zdarzają się „tropenatt“ – tropikalne noce. Według danych naukowych temperatura powietrza przez całą noc wynosi (od 20:00 do 8:00) powyżej 20 ° C.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>