Nauka języka norweskiego. Jak się nauczyć mówić po norwesku?

2014- 07- 28
mnblogadmin

jezyk norweski, kursy języka norweskiego

Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy, którzy chcą nauczyć się języka norweskiego?

Często ludzie próbują nauczyć się języka od swoich przyjaciół czy osób znajomych, które umieją coś niecoś po norwesku. Wówczas działa tak nazywana zasada “głuchego telefonu” i osoba ucząca się zaczyna mówić niepoprawnie, zniekształcając wymowę oraz zapominając o szyku wyrazów w zdaniu.

Zdecydowana większość Polaków, którzy zamieszkali w Norwegii prędzej czy później zmierzy się z barierą językową. I chociaż w tym kraju prawie wszędzie można mówić po angielsku, obcokrajowcy chcą mówić w tym języku, w którym mówi ludność danego kraju. Ponadto niektórzy emigranci przyjeżdżają do Norwegii z brakiem lub z bardzo słabą znajomością języka angielskiego, dlatego język norweski jest dla nich nie zaletą, ale koniecznością.

Często pracuje się z osobami innej narodowości np. ze Szwedami, Rosjanami itp., dlatego codzienny język staje się mieszanką różnych języków i wówczas trudno jest nauczyć się poprawnego języka norweskiego.

Jeżeli chcesz coś wyjaśnić, pytaj tego, kto naprawdę dobrze zna język albo jeszcze lepiej, dla kogo język norweski jest językiem ojczystym. Słuchaj jak najczęściej norweskiego radia, oglądaj norweską telewizję.

Najważniejsze – nie bój się obcować w tym języku i jak najwięcej rozmawiaj po norwesku.

Język norweski nie jest trudny. Jednak chcąc się go dobrze nauczyć, powinno się uczyć systematycznie.

Jak nauczyć się mówić po norwesku?

  • Przysłowie “ćwiczenie czyni mistrza“ jest stare, ale tutaj pasuje jak najbardziej. Znajomość języka nie pojawia się znikąd. Uczenie się języka to długi proces. Rozmawiaj, słuchaj, ucz się na pamięć słów, czytaj! Język, którego się uczysz, musi stać się twoją codziennością – musisz codziennie poświęcać na naukę chociaż kilka minut.
  • Nie wstydź się. Większość ludzi nie chce ćwiczyć języka norweskiego, ponieważ wstydzą się albo boją się popełnić błąd. Nikt nie będzie się śmiał z twoich błędów. Twoje starania zrobią dobre wrażenie, nawet jeżeli będziesz popełniać błędy.
  • Ciesz się z nowego doświadczenia. Jeżeli będziesz uważać, że nauka to sprawa nieciekawa – to nie powiedzie ci się z powodu braku motywacji. Nauka języka norweskiego to nie egzamin, nowy język obcy na pewno przyda Ci się w życiu, więc trzeba się cieszyć z tego powodu! Zatem znajomość nowego języka otrzorzy dla Ciebie nowy, nieznany świat!
  • Odnajdź swój sposób uczenia się. Każdy ma swój sposób na naukę, więc najlepiej jest poeksperymentować i znaleźć najbardziej odpowiednią dla siebie metodę uczenia się. Zaplanuj naukę języka norweskiego tak, aby nie przeszkadzała w wykonywaniu codziennych obowiązków.
  • Regularnie używaj języka. Podobnie jak samochód, język musi stale “pokonywać” jakąś odległość, co chroni go przed kurzem i rdzą.
  • Bądź realistą. Nie próbuj uczyć się wszystkiego na raz. Miej jasne i realistyczne cele.
  • Przeszłość to nie wskaźnik. Niektórzy uważają, że jeżeli nie udało im się nauczyć się języka w szkole, nie uda się i później. Jednak nie brakuje takich, którym nie powiodła się nauka języka w szkole, a teraz mają więcej motywacji, ponieważ nowoczesne metody nauczania są przyjemniejsze i bardziej skuteczne.

 

Kurs języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>