Katedra Nidaros w Trondheim – arcydzieło architektoniczne Norwegii

Niadaros, Nidarosdomen, Trondheim

Wnętrze cudownej katedry

Katedra Nidaros albo po norwesku Nidarosdomen –  to rzadkie piękno, które powstało dzięki spleceniu się stylów romańskiego i gotyckiego. Katedra jest arcydziełem architektonicznym miasta Trondheim. Zbudowana tysiąc lat temu katedra jest najważniejszym domem modlitwy w Norwegii; to tam nadal odbywa się koronacja norweskich królów. Miejsce to przyciąga tysiące turystów z całego świata.

Nazwa katedry pochodzi od nazwy miasta. W czasach, kiedy kościół był budowany, miasto Trondheim nazywało się Nidaros (tł. ujście rzeki Nid). Katedra została wzniesiona na cześć św. Olafa, wodza wikingów. Wkrótce po jego śmierci, w 1030 roku rozpoczęto budowę katedry. Budowa trwała ponad 150 lat! Ten dom kultu stał się najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Norwegii.

Kilkakrotnie katedra była poważnie uszkodzona przez ogień, lecz dopiero w 1869 r. rozpoczęto całkowitą rekonstrukcję budynku, która pomogła mu ponownie stać się prawdziwym arcydziełem.

Katedra Nidaros

Fasada zachodnia

Główna i najpiękniejsza część katedry nazywa się fasadą zachodnią. To ogromna ściana w stylu gotyckim z dwiema wieżami, ozdobiona ornamentami i posągami. Do 1869 roku na fasadzie zachowało się tylko pięć posągów, które teraz są eksponowane w Muzeum Pałacu Arcybiskupa. Podczas renowacji posągi zostały zastąpione nowymi. Teraz przestawiają apostołów, świętych i aniołów – postaci te są szczegółowo opisane w przewodniku po kościele. Renowacja fasady trwała dość długo, bo od 1901 do 1969 roku, a ostatni posąg pojawił się dopiero w 1983 roku.

Rozeta, różyca

Rozeta  to  niezwykle wyrafinowana ozdoba fasady zachodniej, zbudowana w 1930 r., w dziewięćsetną rocznicę śmierci Olafa. Okrągłe okno o średnicy ponad 8 metrów składa się z 10 000 kolorowych detali, które symbolizują Chrystusa i Sąd Ostateczny. Dominuje kolor niebieski i czerwony, w centrum widoczna jest postać Chrystusa w otoczeniu szesnastu aniołów.

Kaplica Św. Jana

Najstarsza część katedry Nidaros. Jak głosi tablica fundacyjna na ścianie kościoła – kaplica została oddana do użytku wiernych 26 listopada 1161 r. Główną częścią jest nowoczesny marmurowy ołtarz zaprojektowany przez Harolda Wårvika. Ołtarz światło dzienne zobaczył w 1985 roku. Kaplica jest poświęcona dwóm świętym: św. Janowi, jednemu z apostołów oraz św. Sylwestrowi, trzydziestemu trzeciemu papieżowi. Pod jego kierownictwem obywatele rzymscy otrzymali wolność wyznania.

Zwiedzając Trondheim obowiązkowo trzeba zwiedzić katedrę. Katedra jest zbudowana w wygodnym miejscu, dlatego można ją zwiedzić podczas przechadzki, dojechać do niej autobusem albo wynająć rower. :)


WYPRÓBUJ ZA DARMO!

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>