Język norweski – misja możliwa!

kurs języka norweskiego, lekcje norweskiego, nauka online

Oto tak wygodnie możesz uczyć się języka!

Pierwszą przeszkodą dla tych, którzy przybyli do Norwegii jest norsk språk – język norweski. Oczywiście, początkowo może uratować znajomość języka angielskiego, ale czy na długo? Jeżeli chcesz znaleźć przyjaciół i dobrą pracę w tym nordyckim kraju to raniej czy później trzeba będzię nauczyć się rozmawiać po norwesku. Język norweski nie jest tak straszny jak go malują :) wystarczy tylko znaleźć odpowiednią dla siebię metodę nauki :)

Nauczycielka Emma, która opracowała lekcje języka norweskiego http://mojnorweski.pl/ oraz http://norweskiabc.pl/,  uprzejmie zgodziła się udzielić kilka porad dla tych, którzy postanowili nauczyć się języka norweskiego.

  • Jeżeli zdecydowałeś się na naukę języka norweskiego to najprawdopodobniej Tobie, jak i mnie, na początku trudno będzie nauczyć się poprawnie wymawiać specyficznie brzmiące norweskie słowa. Naucz się mówić przed lustrem. Możliwe, że wygląda to nieco dziwnie, ale takie ćwiczenie wymowy jest bardzo skuteczne. Pamiętaj, że norweskie słowa wymawiają się miękko i delikatnie (chociaż czasami słyszymy inaczej :)).
  • Następne niełatwe zadanie, to opanować rodzaje rzeczowników norweskich. U nas wszystko jest bardzo proste: dom – rodzaj męski, sukienka – rodzaj żeński. W języku norweskim istnieją trzy rodzaje, a jakiego rodzaju jest konkretny norweski rzeczownik, trzeba zapamiętać, gdyż rodzaje rzeczowników polskich i norweskich różnią się. Spróbuj wymyślić jakieś skojarzenia dla każdego rodzaju itp.
  • Porządek słów w zdaniu to kolejna trudność. Szyk wyrazów w zdaniu w języku norweskim jest bardzo ważny. Musisz zapamiętać kolejność słów w każdym rodzaju zdań. W tym pomoże Ci moja ulubiona gra z kartami papieru – więcej o tej grze przeczytasz w lekcjach. Pamiętam, że kiedy uczyłam się norweskiego, na początku bardzo pomogła jedna zasada: zawsze najpierw pomyśl, gdzie w zdaniu będzie się znajdować czasownik. Pozostałe części zdania natychmiast łatwiej “się ułożą”.
  • Często ludzie próbują nauczyć się języka od swoich przyjaciół czy osób znajomych, które umieją coś niecoś po norwesku. Wówczas działa tak nazywana zasada “głuchego telefonu” i Polacy zaczynają mówić niepoprawnie, zniekształcając wymowę, nie wspominając o szyku wyrazów w zdaniu.

Oto wszystkie najtrudniejsze momenty w nauce języka norweskiego, które wcale nie są aż takie trudne :) W końcu bez pracy, nie ma kołaczy. Prawda? :)

Już dzisiaj rozpocznij naukę języka norweskiego, bo:

  • język norweski jest najłatwiejszy spośród języków skandynawskich
  • znajomość norweskiego pozwoli zdobyć lepszą pracę w Norwegii i nie tylko :)
  • znajomość norweskiego pozwoli niezależnie podróżować po jednym z najpiękniejszych krajów Europy
  • nauka języków obcych ćwiczy pamięć

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

1 Komentarz Nowy komentarz

No wlasnie , niby nie trudny a trudny :-)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>