Zorza polarna skarbem Tromsø i całej Norwegii

zorza polarna w norwegii

Zorza polarna w Norwegii

Zorza polarna to najwspanialsza ozdoba nocnego nieba. Tym wspaniałym zjawiskiem naturalnym obdarzonych jest tylko kilka krajów północnych: Islandia, Alaska, Finlandia, Kanada i Norwegia. Aby podziwiać zorze polarne, mieszkańcy i goście Norwegii podróżują do Tromso. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny miasto to zaprasza wszystkich, którzy chcą zachwycać się widokiem płonącego nieba.

Tromso to siódme co do wielkości miasto w Norwegii. Mieszka tam tylko 65 000 osób przeróżnych narodowości. Tromso jest domem dla około 100 narodowości, dlatego tutaj można zobaczyć i meczet i diecezję katolicką. W dodatku, Tromso zamieszkują także Lapończycy (Saamowie) – naród skandynawski o niezwykłej i nietypowej historii i kulturze, który ma swój własny język. Z tego powodu w Tromso obok norweskiego językiem oficjalnym jest również język sami.

Lapończycy

Lapończycy

Oczywiście największym skarbem Tromso jest zorza polarna. W tym mieście, które od koła podbiegunowego jest oddalone tylko o 400 km, istnieją idealne warunki do podziwiania zorzy. Największą szansę na zobaczenie zorzy polarnej mamy w styczniu i lutym. W tym okresie organizuje się festiwale zorzy polarnej, podczas których tłumy czekają na pojawienie się tego cudu przyrody. W zimie blask jest tak silny, że oblewa szczyty gór i fiordy różnymi kolorami.

Tromso jest znane także ze względu na obiekty stworzone przez człowieka. Jedno z nich – Muzeum Polarne – pozwala zachwycić się panoramą miasta z wysokości 0,5 km. Specjalna winda wynosi najodważniejszych zwiedzających na wysokość  421 metrów. Następnie można pójść do ogrodu botanicznego zajmującego ponad 2 ha terytorium, a później warto zobaczyć arcydzieło nowoczesnej architektury – katedrę Arctic, która była zbudowana obudowę zgodnie z tradycyjną architekturą lapońską. Tryb życia Lapończyków oraz Norwegów można poznać w Muzeum Historii Kultury. Jest to największe i najstarsze muzeum w całej Norwegii.

Arctic katedra

Arctic katedra

Po całodniowej przechadzce na pewno zechce się odświeżyć. Czas pójść do lokalnego browaru, gdzie można będzie odpocząć oraz ugasić pragnienie, po czym można już wrócić do hotelu. Tylko nie zapomnij podnieść oczu do góry, aby móc ostatni raz przez snem zachwycić się kolorowymi płomieniami zorzy polarnej.


WYPRÓBUJ ZA DARMO!

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>