Wikingowie, ryby i potwory morskie – nowe banknoty w Norwegii

nowe banknoty

W Norges Banku czyli w norweskim banku centralnym wrze jak w ulu. Dlaczego? W 2017 roku mają wejść w obieg nowe banknoty. Wiosną tego roku norweski bank ogłosił konkurs na projekt nowych banknotów, a całkiem niedawno ujawnili się i zwycięzcy konkursu. Nowe norweskie pieniądze zostały nazwane małymi dziełami sztuki. 

Na „starych” banknotach figurują takie postacie jak naukowca Kristian Birkeland, słynna śpiewaczka operowa Kirsten Flagstad oraz  jeden z najbardziej rozpoznawanych norweskich malarzy - Edvard Munch. W przyszłości na banknotach zobaczysz statek wikinga, latarnię morską i…ryby.

Žuvelė

Motywem nowych banknotów jest „Morze” (w języku norweskim Sjø), więc było wiadome, że bez ryb na banknotach ani rusz. :) Bank, na swojej stronie internetowej, nazwał nowe banknoty połączeniem tradycji i nowoczesności.  Morze – „tradycyjny” karmiciel Norwegii, zostało upamiętnione w sposób mniej tradycyjny.

Rewers banknotu albo jego „plecy”, w porównaniu z awersem – skok od tradycji do sztuki współczesnej. Na awersie znajdują się bardziej tradycyjne, ale nowoczesne pomysły studia Metric System, a na rewersie zaś zostaną wydrukowane abstrakcyjne piksele studia Snøhet­ta.

Grazieji pinigai 2

Prawda, według pierwotnego pomysłu Narodowego Banku Norwegii musiał być jeden zwycięzca, z którym bank i musiał rozpocząć współpracę, jednak dwa oryginalne dzieła przedstawiające przeszłość i nowoczesność teraźniejszej Norwegii nie mogą być oddzielone. Dlatego bank wybrał i połączył obie prace.

Można usłyszeć i przeczytać wiele różnych opinii. Jedni cieszą się i z zadowoleniem przyjmują kolorową i niezwykłą walutę, a inni już „tęsknią” za tradycyjną koroną.

A na koniec – zabawna wizja banknotu najmłodszej z uczestniczek konkursu. Oto tak mają według niej wyglądać banknoty 1000 koron. Co powiecie na temat tego morskiego potwora? :)

Smagusis


Kursy języka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>