Wielkanocne i ślubne tradycje Saamów – imponujące ceremonie (1 część)

samer

Wiosna to czas najpiękniejszego wiosennego święta: Wielkanocy. Dzisiaj jednak będziemy mówić o nieco innych tradycjach  wielkanocnych, a w następniej części będziemy mówić o obrzędach ślubnych. Opowiemy Wam o zwyczajach, jakie towarzyszą obchodzeniu tych uroczystości w środowisku Saamów, znanych również jako Lapończycy. W porównaniu z nimi polskie świętowanie jest naprawdę skromne.

Obrzędy Wielkanocne

Wielkanoc tradycyjnie obchodzi się jako koniec zimy. Jest to święto, które ma pożegnać tę porę roku i jej mrozy oraz chwalebnie powitać wiosnę. W 2015 roku Wielkanoc Saamów wypada na 8-11 kwietnia. Główna uroczystość odbędzie się w stolicy Saamów, Karasjok, a także w komunie Kautokeino. Mieszkańcy starają się zaplanować pracę tak, aby mieć wolny cały tydzień wielkanocny i móc cieszyć się wszelkiego rodzaju zabawami, weselnymi uroczystościami (za które oddaje życie nie jeden renifer), imprezami kulturalnymi i intrygującymi zawodami. W tym okresie szczególną uwagę przywiązuje się do zachowania kultury Saami. Czy możecie sobie wyobrazić, że Saamowie Wielkanoc obchodzą przez cały tydzień?

Podczas tego tygodniowego urlopu wielkanocnego odbywa się tradycyjny Festiwal Wielkanocy Saamów, podczas którego odbywa się szereg imprez: koncertów, spektakli i wystaw. Ważne miejsce zajmuje też Sami Grand Prix – to tradycyjny konkurs artystów z Rosji, Finlandii i Norwegii, którzy wykonują muzykę Lapończyków. Zwycięzca otrzymuje nagrodę wysokości 20 000 koron, a także 50 000 koron, aby przygotować występ w następnym roku.

Jedną z najstarszych i najbardziej znanych atrakcji festiwalu są wyścigi reniferów, które służą wyłonieniu najlepszego renifera w całym Sapmi (ojczyzna Saami). Jeżeli nie uda się wygrać wyścigów, można powalczyć o nagrodę za najlepszy strój. Na pewno warto więc uczestniczyć w tych zawodach!

wyscigi reniferow

Kolejnym spektakularnym wydarzeniem jest Eurowizja Saami. To konkurs muzyczny, w którym artyści z całego Sapmi rywalizują w dwóch kategoriach: Joik (tradycyjnej muzyki Saami) oraz muzyki popularnej. Tydzień wielkanocny Saami to najważniejsze wydarzenie w roku, okres zjednoczenia się i dobrej zabawy.

Ten czas ma jeszcze jedną charakterystyczną cechę dla kultury Saami: śluby. Podczas tygodnia wielkanocnego Saamów młode osoby mają możliwość nawiązania przyjaznych kontaktów, a rok później mogą zorganizować huczne wesele!

* Saamowie (Lapończycy, Łoparowie, Loparowie) – lud zamieszkujący głównie Laponię, krainę historyczno-geograficzną w Europie Północnej obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji (Płw. Kolski) oraz Szwecji. Lapończycy są potomkami pierwotnych mieszkańców Skandynawii.

7 kwietnia - Wielkanocne i ślubne tradycje Saamów  (2 część)


NAJLEPSZE KURSY JĘZYKOWE!

angielskiabc-logoKursy języka angielskiego online! Wypróbuj za darmo!


niemieckiabc-logo

Kursy języka niemieckiego online! Wypróbuj za darmo!norweski-logo

Kursy języka norweskiego online! Wypróbuj za darmo!


abc

Kursy języka norweskiego online! Wypróbuj za darmo!

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>