Wielkanocne i ślubne tradycje Saamów – imponujące ceremonie (2 część)

saamowie

Kiedy powietrze staje się coraz cieplejsze, zaczynamy myśleć też o organizowaniu nie mniej znaczącej i ważnej uroczystości w naszym życiu, czyli o ślubie. Każda panna młoda marzy o śnieżnobiałej sukni i pięknej uroczystości.

Tradycje weselne

Tradycyjne wesele Saami to wielkie kolorowe wydarzenie w małej społeczności. Wesele w kulturze Saami, jak i większości innych kultur, ma bardzo duże znaczenie. W przeciwieństwie do dzisiejszych zwyczajów weselnych na Zachodzie, w kulturze Saamów na weselu bawi 600-700 gości, a świętuje się przez trzy dni! Największe zarejestrowane wesele obyło się w Kautokeino. Podczas weseliska naliczono około 2000 gości.

Zgodnie z tradycją Saamów młodzieniec musi przestrzegać pewnych zasad, aby móc prosić o rękę dziewczyny. Przede wszystkim do domu swojej wybranki musi przybyć z kimś, kto wstawi się za nim. Kierując się tradycją, młody mężczyzna musi zaproponować i zrobić kawę rodzinie dziewczyny, a jeżeli rodzice przyjmują propozycję zakochanego, a następnie piją kawę, oznacza to, że gość się im spodobał.

Starą tradycją ślubną (zwłaszcza w Karasjoke oraz Laponii) jest procesja ślubna. W ceremonii tej uczestniczą niezamężni młodzi mężczyźni i kobiety oraz, oczywiście, nowożeńcy. Ważną cechą pochodu jest to, że para młoda jest czwartą parą w pochodzie, a wszystkie pary idą trzymając się za ręce. Pierwsze trzy pary wybierane są przez nowożeńców, a druhny i drużbowie kroczą za parą młodą. Oczywiście w procesji biorą udział i inne zaproszone pary.

procesja-slubna

Procesja rusza z domu pana młodego albo panny młodej i prowadzi do kościoła, a po ceremonii pochód idzie z kościoła na miejsce weseliska.

Risku albo solju to tradycyjna ozdoba weselna, symbol słońca. Mówiąc o tradycyjnym ubraniu ślubnym Saami warto zaznaczyć, że śluby Saami to jedne z najbardziej kolorowych ceremonii tego typu na świecie. Panna młoda ma na sobie kilka warstw chust, a jej dekolt zdobią drogocenne srebrne broszki. Istotnym elementem jest korona panny młodej, która jest ozdobiona długimi kolorowymi taśmami z jedwabiu. Pan młody ma na sobie biały szalik skrzyżowany na klatce piersiowej.

solju

Kultura Saami jest naprawdę imponująca. Aby lepiej ją poznać, trzeba wziąć udział w co najmniej jednej z tradycyjnych imprez Saamów. Jeżeli zatem będziesz kiedyś mieć możliwość wziąć udział w świętach Saami, nie przegap takiej okazji! Niezapomniane emocje i dobra zabawa są gwarantowane!

* Saamowie (Lapończycy, Łoparowie, Loparowie) – lud zamieszkujący głównie Laponię, krainę historyczno-geograficzną w Europie Północnej obejmującą północne krańce Norwegii, Finlandii, Rosji (Płw. Kolski) oraz Szwecji. Lapończycy są potomkami pierwotnych mieszkańców Skandynawii.

Wielkanocne i ślubne tradycje Saamów – imponujące ceremonie (1 część)

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>