Wakacje w Norwegii: bajeczna przyroda oraz mnogość atrakcji kulturalnych

wakacje w norwegii

Planujesz urlop? Nie wiesz, gdzie się udać? Może spróbuj wybrać… Norwegię? Nie proponujemy ci całodziennej jazdy na nartach lub wspinania się po skalistych terenach i górach Norwegii. Norwegia to nie tylko kraj cudownej przyrody, ale też region bogaty w różne atrakcje kulturalne. W związku z tym przedstawiamy ci trasę, która pozostawi miłe wrażenia na długi czas.

Podróż zaczynamy od północy kraju. Dziwnie, prawda? Na północy Norwegii, za kołem podbiegunowym, leży siódme pod względem wielkości miasto Norwegii – Tromsø. Tutaj znajdziesz najbardziej na północ wysunięty browar, najbardziej na północ wysunięty uniwersytet oraz najbardziej na północ wysunięty ogród botaniczny. Przynajmniej tak twierdzą sami Norwegowie :) Oprócz najbardziej na północ wysuniętych miejsc w Tromso zobaczysz też niezwykłe skrzyżowania tuneli, muzeum polarne, imponujące mosty oraz uznaną za symbol miasta katedrę Arctic.

wakacje w norwegii2

Katedra Arctic Tromsø

W drodze na zachód Norwegii proponujemy zatrzymać się w Hattfejdall – mieście, w którym, znajduje się między innymi centrum kultury Saami, a także dom szeryfa, który służy jako dom kultury. Zwiedzisz tu również farmę-muzeum Svenskvoll Gard Farm, w której znajdziesz sklep, piekarnię, budynki gospodarcze i inne atrybuty tradycyjnej norweskiej gospodarki.

Następnym miastem na trasie jest Ålesund, położone w zachodniej części kraju. Jest to bardzo ważny rybny port handlowy, jeden z największych w Norwegii. Miasto znane jest jednak nie tylko z tego powodu. Na początku ubiegłego wieku Ålesund ucierpiało podczas pożaru, po czym zostało odbudowane w bardzo ciekawym stylu secesyjnym. Ålesund zostało włączone do sieci miejsc Art Nouveau (secesji), której celem jest ochrona wykonanych w tym stylu zabytków. Tutaj znajdziesz całe muzeum poświęcone secesji. Corocznie odbywa się tutaj Festiwal Jedzenia Ålesund, jeżeli więc uwielbiasz smaczne jedzenie, walizki zalecamy pakować pod koniec sierpnia.

wakacje w norwegii3

Ålesund

Podczas tej podróży nie możemy ominąć i Oslo. Powiesz: stolica – nudno i nieatrakcyjnie? Nie zgodzimy się z tym. W Oslo musisz obowiązkowo zobaczyć Pałac królewski, muzeum Holmenkollen (narciarskie), zamek Akershus oraz Muzeum Łodzi Wikingów.

Byłeś w tych miejscach? Podziel się swoim doświadczeniem z nami!


Kursy norweskiego o 36% taniej!

Lekcje języka norweskiego

Wakacje w Norwegii: bajeczna przyroda oraz mnogość atrakcji kulturalnych

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>