Trolle – mistyczne mieszkańcy Norwegii

trolle, norwegia,

Duży i silny, nie bardzo inteligentny, ale taki, który nigdy nie daruje krzywdy, oszustwa i mści się – taki jest  norweski troll. Legendy o tych mistycznych stworzeniach są tworzone od dawien dawna. Według mitologii nordyckiej, trolle “rodzą się” z kamieni i unikają słońca, gdyż boją się znowu obrócić się w kamień. Norwegowie wierzą, że w jednym z najpiękniejszych fiordów Norwegii, Trolfjordene, dotychczas mieszkają te potwory nocy.

Trolfjorden – idealne miejsce dla tych “potworków”.  Dookoła jest wiele skał i jaskiń, w których trolle mogą chować się od promieni słonecznych i od niespodziewanych gości.

Inne miejsce które jest zamieszkane przez trolli – Hardangerfjord. Tu, na wysokości 700 metrów, stoi najbardziej niezwykły kamień w Norwegii – Język Trolla albo Trolltunga. Oczywiście i tutaj trolle obawiają się nieznanych gości, więc cierpliwie czekają na jesień, gdyż aż do czerwca Trolltunga „odpoczywa” od turystów.

Jest wiele gatunków trolli. Wielu z nich – dosyć głupie stworzenia, które łatwo przechytrzyć. Jednak trolle są bardzo mściwi. Mogą porwać dzieci lub bydło. W niektórych legendach można nawet spotkać trolli ludożerców! Ogólnie trolle – nie są złymi postaciami. Czasami trolle chętnie pomagają ludziom. Prawda zawsze coś chcę otrzymać w zamian,

Oto przedstawiamy kilka gatunków trolli:

Troll leśny. Mieszka w norweskich lasach i często jest taki stary, że w jego nosie rośnie mech, a z uszu wyrastają grzyby.  Ten troll leży na ziemi i udaje olbrzymią górę, pokrytą darami leśnymi. Prawie cały czas leniwie drzemi, ale jeżeli wyczuje zapach człowieka – obudza się, aby go złapać i zjeść!

Troll górski. Stworzenie zacięte jak i leśny troll, które w dodatku “szaleje” za złotem! Ten troll okrada wszystkich – i bogatych, i biednych. Według legendy, jeden z trolli górskich próbował zabrać sobie słońce. Myślał, że to jest duży ”kawałek” złota.

Trójgłowy troll. Najbardziej okrutny z trolli. Posiada nawet trzy puste głowy, ”dzięki”  którym narabia wiele bzdur. Jedna pusta głowa – źle, a tutaj, wyobraź sobie, aż trzy!

Troll wojny. Spotyka się tylko w książce „Władca Pierścieni”. Troll nosi ciężką żelazną zbroję i posiada gigantyczną broń. Z takim potworemnie każdy może poradzić, więc niech ten troll pozostanie w wyobraźni  J.R.R. Tolkiena.

Trolle Muminki. Zapoznać się z nimi też można tylko w książkach. Najsłodsze i najbardziej przytulne przedstawiciele z rodziny trolli. Lubiane przez dzieci i dorosłych.

Jak widzimy, można spotkać bardzo różnych trolli. O jednych pisano 100lat temu, a o niektórych pisze się teraz.Trolle – nieśmiertelni mieszkańcy Norwegii, o których już wiele napisano i jeszcze wiele napisze się.

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>