Tradycje ślubne w Norwegii: błękitna bielizna i tort z marcepanem

wesele w Norwegii, slub w Norwegii

Ślub – najpiękniejsze i najbardziej ciepłe święto dla każdej zakochanej osoby.  W różnych zakątkach świata chwila zawarcia małżeństwa świętuje się jako nowy etap w życiu młodej pary. Oczywiście, zwyczaje i tradycje w całym świecie różnią się w zależności od kultury i religii.  Każdy naród posiada swoje “perełki”.  Na przykład, w Norwegii, para młodych musi mieć niebieską bieliznę, gdyż wierzy się, że to odstraszy złe duchy!

Prawdopodobnie myślicie, że błękitna bielizna – kolejny wymysł zakochanych. Tradycja sinej bielizny jak i inne tradycje ślubne, o których będziemy mówić, w Norwegii są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Oto nowożeńcy, którzy bardzo cenią tradycje, dotychczas biorą ślub ubrani w norweskie stroje narodowe nazywane bunad. To – bardzo drogi i uroczysty ubiór ozdobiony ornamentami i srebrną nicią.  Taki uroczysty ubiór nie jest obowiązkowy: młoda często wybiera białą lub srebrną sukienkę, a pan młody – czarny smoking.

Nowożeńcom najczęściej towarzyszą dwie dziewczynki. W czasach starożytnych ceremonia zaślubin nie odbywała się bez towarzyszenia dzieci! Dlatego podczas uroczystości jest obowiązkowy duży tort z marcepanu, na który czekają nie tylko dzieci, ale i dorośli.

Po tym jak zakochani wymienią się okrągłymi pierścionkami, które symbolizują bezgraniczną miłość, wszyscy udają się na ucztę, aby skosztować tort i inne smakołyki.

Na ucztę zazwyczaj zaprasza się bliskich przyjaciół i krewnych.  Prawda, goście zbierają się dzień przed ceremonią. Proponuje się dla nich pyszne przekąski, zimne piwo i wygodne łóżko.  Tak więc goście mają szansę zapoznać się i poobcować w przeddzień ślubu, dlatego w dzień uroczystości goście są odważniejsi i lepiej się bawią. Między innymi, na świąteczny stół goście kładną przyniesione prezenty i wszyscy wspólnie dzielą się szczęściem pary młodej.

Najbardziej zabawna część wesela  – tajne pocałunki. Jeżeli pani młoda zostawi na chwilkę pana młodego i odejdzie od stołu – wszystkie kobiety stają w kolejce, aby pocałować pana młodego.  Pan młody też boi się zostawić swoją narzeczoną, gdyż mężczyźni są przyszykowani, aby skorzystać z okazji i otrzymać pocałunek panny młodej. Jeszcze w trakcie zabawy para młodych udaje się do swoich apartamentów pierwszej nocy. Najczęściej ukrywa się miejsce noclegu młodych, gdyż przyjeciele oblubieńca lubią wyrzączać psoty.

Oto takie zabawne zwyczaje weselne w Norwegii. Możliwie ktoś miał okazję bawić się na tradycyjnym norweskim weselu i chce podzielić się wrażeniami? :)

Kursy języka norweskiego

 

1 Komentarz Nowy komentarz

pelna lipa nie ma jak to polskie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>