Symbolika norweska

2014- 06- 04
mnblogadmin

symbole, symbolika, przyroda norwegii, jezioro, gory

Symbole narodowe – symbole , które wizualnie i werbalnie prezentują wartości i ciągłość historii narodów, państw, regionów.  Pod tymi symbolami gromadzą się członkowie społeczności z okazji patriotycznych uroczystości.

Dzisiejszym tematem naszego blog`u są symbole Norwegii. Najważniejszym symbolem w Norwegii jest, oczywiście, flaga. To – biało obrzeżony granatowy krzyż skandynawski na czerwonym płacie. Kombinacja kolorów czerwonego, białego i niebieskiego jest symbolem norweskiej demokracji.

flaga norweska
Symbolem Norwegii też są łosie. Norwegowie, mieszkający w bardziej oddalonych siedzibach, często z rana są budzeni stukiem rogów łosia w okno. Tak, nawet w teraźniejszych czasach, w Norwegii można zachwycać się dziką przyrodą.

losie, symbole norwegii, las

A także, nie zapomnijmy o jeszcze jednych przedstawicielach Norwegii. Od dawien dawna w Norwegii wierzono w egzystencję małych, włochatych ludzi z długim i grubym nosem.  Takie istoty do dziś dnia są nazywane trollami. Trolle (po norwesku – troll) – skandynawskie mitologiczne istoty, często spotykane w bajkach, legendach, a nawet w utworach współczesnej literatury fantastycznej oraz sztukach wizualnych. Trolle są przedstawiani jako ogromni, brzydcy i bardzo starzy ludzie, mieszkający samotnie w jaskiniach, w górach i gąszczach leśnych. Trolle nie lubią światła słonecznego. Te istoty, podobno, najbardziej popularne są w sklepach pamiątkarskich. Każdy turysta musi nabyć takiego trolla i podarować swoim przyjaciołom albo rodzinie, jako pamiątkę o Norwegii.

trolle, mitologia skandynawska, mity

No, i czwarty obiekt, który przez wielu jest liczony za symbol Norwegii – to uwagę turystów przyciągający, przepiękny, głową smoka ozdobiony okręt Oseberg, który od 1904 roku jest nie tylko symbolem stolicy Wikingów Oslo, ale i symbolem całej Norwegii.

wikingowie, oseberg, okret wikingow

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>