STOP! Czego nie należy robić w Norwegii? (2 część)

Norwegia

W pierwszej części STOP! Czego nie należy robić w Norwegii? mówiliśmy o tym, w jaki sposób należy podróżować po tym kraju, aby jak najlepiej poznać norweskie uroki. A teraz opowiemy o tym, jak zaprzyjaźnić się z tym państwem i „nie skrzywdzić” swojego portfela. Te wskazówki pomogą Ci zaoszczędzić nie jedną koronę, unikając niepotrzebnych i nieprzemyślanych wydatków.

Błąd nr 1: zakupy w małych sklepikach. Ceny w takich sklepach jak „Deli de Luca“, „Narvesen“ oraz „7-Eleven“ są tak wysokie jak norweskie góry. Norwegia i tak sławi się wysokimi cenami żywności, a kupując w tych sklepikach przepłaca się jeszcze bardziej.

Rozwiązanie: nie leń się! :) Znajdź w pobliżu większe centrum handlowe. Odległość między miastami w Norwegii nie jest mała, więc może się zdarzyć, że do najbliższego sklepu trzeba będzie podjechać, ale to jest i tak lepsze wyjście aniżeli kilkokrotnie przepłacać za żywność. Zaoszczędzić na podstawowych zakupach pomogą ci takie sklepy jak „Kiwi“, „Rimi“ oraz „Rema“. W „Rema“ szukaj produktów marki „Landlord”, a w „Rimi“ – „Euroshopper”. Są to produkty dobrej jakości, które w porównaniu z innymi norweskimi cenami są tanie. :)

Błąd nr 2: zakupy w modnych sklepach w Oslo. „Bogstadveien“ oraz „Aker Brygge“ to modne domy towarowe w Oslo. W takich galeriach pieniądze po prostu znikają z portmonetek. Wydaje się, że nic nie kupiłeś, a koron nie starcza ci już nawet  na bilet komunikacji miejskiej.

Rozwiązanie: bądź uważny! Jeżeli jednak zachcesz coś kupić w tych super drogich sklepach, szukaj butików oznaczonych znakiem informacyjnym „Tax free”. Kupując w nich, możesz ubiegać się o zwrot podatku VAT. Jeszcze lepiej jest robić zakupy w okolicach Odar Grünerløkka lub Grønland. Tutaj jest wiele małych, przytulnych i, co najważniejsze, niedrogich butików.

Błąd nr 3: posiłki w kawiarniach na głównej ulicy. Jedzenie w norweskich restauracjach i kawiarniach to nie jest tania przyjemność. A na centralnej ulicy Karla Johana (Oslo)  to luksus. Nie każdy może sobie pozwolić, żeby chociaż napić się tu kawy :) Tutaj twój portfel zapłacze gorzkimi łzami…

Rozwiązanie: na obiad – czym dalej od centrum miasta. Krótka przechadzka w 5-10 minut pozwoli Ci zaoszczędzić niezłą sumę. Dalej od centrum znajdziesz tańsze i bardziej różnorodne potrawy.

To wszystko. Po przeczytaniu pierwszej i drugiej części STOP! Czego nie należy robić w Norwegii? zaplanujesz idealne i tanie wakacje w Norwegii, a może i nowy początek życia w tym skandynawskim kraju.

Kursy języka norweskiego online, kursy online, język norweski, nauka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>