Rybołówstwo w Norwegii – jedna z największych atrakcji

2015- 06- 30
mnblogadmin

 

ryby

Dzisiaj podajemy wam przydatną informację o rybołówstwie w Norwegii. Założymy się, że mężczyźni bardziej się teraz skoncentrowali. :)

Prawie wszyscy mężczyźni (a nawet niektóre kobiety) lubią łowić ryby. Chyba niemal każdy marzy o tym, aby kiedyś zarzucić wędkę w wody norweskiego fiordu albo w otwarte, mroźne morze, bo przecież tylko w Norwegii można złowić potężną rybę swoich marzeń, np. ogromnego łososia, a co dopiero mówić o dorszach i halibutach – morskich olbrzymach.

A czy wiecie, że choć w Norwegii wszędzie można łowić ryby, to w niektórych miejscach trzeba zapłacić za tę atrakcję?

Łowienie ryb w morzu (wodzie słonej) jest bezpłatne. Łowienie w wodach słodkich – kosztuje. Prawo do połowu ryb w rzekach i jeziorach należy do ich właścicieli, dlatego tam łowić ryby możecie wyłącznie posiadając pozwolenie, na przykład, licencję połowową, która nazywa się fiskekort. Licencję połowową możno nabyć niedaleko miejsca połowu u gospodarza, w organizacjach sportowych, biurach podróży itp.

W północnej części Norwegii ryby łowi się cały rok, bo ciepły prąd Golfsztrom nie pozwala wodzie zamarznąć. Dlatego niemożliwe jest, aby wrócić bez ryby, chyba że łowicie bez haczyka. :)

W Norwegii, w odróżnieniu od Polski, sukcesem jest nie ilość złowionych ryby, a ich jakość, czyli wielkość. Jeżeli skorzystacie z usług specjalnego przewodnika, możecie złowić naprawdę ogromną rybę, której waga może sięgać nawet kilkudziesięciu kilogramów. Ważne jest, by wiedzieć, że w Norwegii zabronione jest wyrzucanie małych ryb z powrotem do morza.

A propos, z państwa możecie wywieźć tylko 15 kg filetów z ryb i jedną rybę swoich marzeń :)


Nazwy ryb znajdziesz w 19 lekcji na stronie Mojnorweski.pl :)

Lekcje języka norweskiego

Rybołówstwo w Norwegii – jedna z największych atrakcji

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>