Rozmowa kwalifikacyjna z Norwegiem: jak otrzymać wymarzone miejsce pracy?

telephone-586266_1280

Czekasz na rozmowę kwalifikacyjną i już teraz twoje emocje buzują? Spokojnie, spokojnie. Mamy dla ciebie kilka wskazówek, które pomogą ci poradzić sobie ze stresem i pokazać się od najlepszej strony. Dobra praca w Norwegii to mission possible.

  • Poćwicz przed rozmową. Poproś kogoś, komu ufasz, aby zadawał ci pytania, a następnie udzielił konstruktywnej krytyki. Będziesz lepiej przygotowany na pytania podczas rzeczywistej rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przygotuj trzyminutowe wprowadzenie o sobie. Należy zaznaczyć, dlaczego jesteś zainteresowany stanowiskiem, na które aplikujesz, oraz podkreślić swoje kwalifikacje.
  • Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej ponownie przeczytaj swoje CV. Wiele pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej zostanie zadanych właśnie na jego podstawie. Znaj swoje zalety i pomyśl, co mógłbyś poprawić. Przygotuj się, aby opowiedzieć o swoich osiągnięciach i o tym, jak mógłbyś pomóc firmie w rozwiązaniu takiego lub innego problemu.
  • Ważne jest, aby zorientować się w szczegółach proponowanego miejsca pracy: przede wszystkim poznać podstawowy zakres obowiązków. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego mogą od ciebie oczekiwać pracodawcy i co w twoim CV trzeba wyróżnić.
  • Przed rozmową kwalifikacyjną poszukaj informacji na temat firmy. Roczne raporty, publikacje i osoby znajome są możliwymi źródłami informacji.Podczas rozmowy nie będziesz czuć się niezręcznie, jeżeli zadane zostanie pytanie dotyczące firmy.
  • Nie zdziw się, jeżeli pracodawca zapyta, czy twoim zdaniem, dostosujesz się do nowych warunków, współpracowników, czy wystarczająco dobrze mówisz po norwesku. Ponadto, rozmowa może zejść na temat twoich poprzednich miejsc pracy. Potraktuj to jak naturalną część procesu rekrutacji.
  • Zdecyduj, jakiego wynagrodzenia oczekujesz, ale pozostaw negocjacje na koniec rozmowy kwalifikacyjnej. O wynagrodzeniu musi zacząć mówić pracodawca. Nie zapomnij też uzbroić się w dobre argumenty popierające oczekiwane przez ciebie wynagrodzenie.
  • Nie zapomnij zapytać, jak będą rekompensowane nadgodziny, jakie są możliwe premie oraz możliwe dodatkowe zadania. To zapobiega nieporozumieniom po zatrudnieniu.
  • Ofertę pracy przyjmij niezwłocznie tylko wtedy, jeżeli jesteś całkowicie zadowolony z otrzymanej propozycji. W przeciwnym wypadku, należy poprosić o czas do namysłu, ale decyzję należy podjąć w ciągu maksymalnie 1-2 dni.
  • A co robić w tym wypadku, kiedy pracodawca nie chce płacić takiego wynagrodzenia, jakiego oczekujesz, ale ty nadal chcesz tam pracować? Wtedy musisz być elastyczny. Omów z pracodawcą możliwe opcje kompensacji, np. być może otrzymasz dodatkowy tydzień urlopu, szkolenia lub pokrycie kosztów powiązanych z pracą, np. dojazd do pracy.

Jak widać, dobra praca w Norwegii to rzeczywistość :) Trzeba tylko poświęcić więcej czasu i wysiłku, aby otrzymać wymarzone miejsce pracy. Powodzenia wszystkim, którzy chcą osiedlić się w tym nordyckim kraju!

Zarejestruj się na Mojnorweski i na bieżąco otrzymuj aktualne informacje na temat Norwegii oraz języka norweskiego!

Jak napisać dobre CV? Lekcja 31-a

Lekcje języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>