Røros – unikalne miasteczko górnicze

Røros, miasta norwegii

W przepięknej miejscowości położonej niedaleko od granicy ze Szwecją, na brzegu najdłuższej rzeki w Norwegii – Glomma, odnajdziemy historyczne miasteczko górników: Røros.

Røros to dobrze zachowane starodawne górnicze miasto w południowo-wschodniej części dzielnicy Trøndelag. Jest to miasto zabytkowe, które w latach 1644–1972  było centrum wydobywania miedzi, a w 1980 r. zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dawniej dzięki bogatym złożom miedzi miasteczko ciągle przyciągało uwagę nienasyconych sąsiednich państw.

W latach 1678 i 1679 podczas walk pomiędzy Danią i Szwecją armia szwedzka zostawiła w miejscu miasta grudę popiołu. Następny najazd odbył się podczas Wojny Północnej w roku 1718, jednak i tym razem Szwedom nie udało się utrzymać się na tym terytorium.

Teraz tutejszą architekturę śmiało można nazwać muzeum pod otwartym niebem. Miasto jest jednym z najstarszych w Europie, jeżeli chodzi o drewnianą architekturę. Od czasów wydobycia miedzi stoi tutaj ponad 80 oryginalnych drewnianych domów wybudowanych jeszcze w XVII-XVIII w., a także stary kościół, kaplica i kopalnia.

W tych starych, dzisiaj już odrestaurowanych, drewnianych domach czynne są warsztaty rzemiosła, galerie, restauracje, kawiarenki, domy dla gości i inne instytucje. Ekspozycje zapoznają gości z metodami wydobycia rudy. Można też zobaczyć tu ubrania czy narzędzia pracy górników itp. Atmosfera miasteczka jest autentyczna i wypełniona duchem dawnej epoki. 13 km od miasteczka znajduje się czynna kopalnia miedzi – Olavsgruva. Naprawdę warto zwiedzić

Interesujące jest to, że Røros najlepiej jest odwiedzać zimą. Każdego roku w przedostatni wtorek lutego w mieście odbywa się tradycyjne „Rørosmartnan”, czyli uroczystość organizowana w celu upamiętnienia odejścia Szwedów w 1718 roku. Zazwyczaj święto trwa pięć dni i przyciąga nawet około  60-70 000 turystów. To naprawdę masowe obchody! Podczas tych dni wszyscy weselą się, a na ulicach przedstawiane są rzemiosła, odbywają się aukcje, turystom proponuje się upominki, na scenach ciągle odbywają się występy i grają muzykanci.

Najważniejszym akcentem święta jest przybycie i uroczyste spotkanie szeregu zaprzężonych sań ze strony Szwecji. Często szereg taki składa się z ponad 80 ekip, które w ciągu 14 dni pokonują ponad 360 km drogami leśnymi. Do tego pochodu ekipa szykuje się odpowiedzialnie prawie cały rok. Rørosmartnan to jedno z najważniejszych wydarzeń i dla Szwedów i dla Norwegów. Dla turystów zaś to święto jest najciekawszym i najlepszym sposobem zapoznania się z miastem.

Røros słynie swoimi tradycyjnymi potrawami. Jest  tu ponad 30 sklepików, w których turyści i miejscowa ludność mogą znaleźć wyroby charakterystyczne tylko dla tego regionu. Dlatego, nie zważając na norweskie ceny, obowiązkowo musicie skosztować autentycznych norweskich potraw.


 

abc

 Ponad 600 interaktywnych ćwiczeń i zadań

 Wypróbuj za darmo!

Darmowe lekcje języka norweskiego są tworzone na podstawie unikalnej metodologii NorweskiABC.pl

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>