Røros – unikalne miasteczko górali

 Røros,  miasta norwegii

W przepięknej miejscowości położonej niedaleko od granicy z Szwecją, na brzegu najdłuższej rzeki w Norwegii – Glomma, odnajdziemy historyczne miasteczko górników – Røros.

Røros – dobrze zachowane starodawne górnicze miasto w południowo-wschodniej części dzielnicy Trøndelag. Jest to miasto zabytkowe, które w latach 1644 – 1972  było centrum wydobywania miedzi, a w 1980 r. zostało nawet wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jako posiadacz złoża miedzi miasteczko ciągle przyciągało uwagę nienasytnych sąsiedzkich państw.

W latach 1678 i 1679 podczas walk pomiędzy Danią i Szwecją, armia szwedzka zostawiła grudę popiołu na miejscu miasta.  Następny najazd Szwedów na miasto odbył się podczas Wojny Północnej w roku 1718, jednak utrzymać się na tym terytorium i znowu Szwedom nie udało się.

image

Teraz, część miasta śmiało można zaliczyć jako muzeum pod otwartym niebem. Miasto jest jednym z najstarszych w Europie, jeżeli chodzi o drewnianą architekturę. Od czasów wydobycia miedzi, tutaj stoi ponad 80 prastarych, drewnianych domów wybudowanych jeszcze w XVII-XVIII w., starożytny kościół, kaplica, kopalnia.

W tych starych, dzisiaj już odrestaurowanych, drewnianych domach są czynne warsztaty rzemiosła, galerie, restauracje, kawiarenki, domy dla gości i inne instytucje.  Ekspozycje zapoznają gości z metodami wydobycia rudy. Tutaj też jest możliwość zobaczyć ubrania i narzędzia pracy górali itd. Atmosfera miasteczka jest autentyczna i wypełniona duchem starożytności. W 13km od miasteczka jest czynna kopalnia miedzi – Olavsgruva. Naprawdę warto zwiedzić :)

Interesujące jest to, że Røros najlepiej jest zwiedzać zimą. Każdego roku, w przedostatni wtorek lutego, w mieście odbywa się tradycyjne „Rørosmartnan” czyli święto/uroczystość z powodu odejścia Szwedów w 1718 roku.  Zazwyczaj święto trwa pięć dni i przyciąga nawet około  60-70 000 turystów. Naprawdę masowe święto! Podczas tych dni wszyscy weselą się, a na ulicach są przedstawiane rzemiosła, odbywają się aukcje, turystom proponuje się nabyć upominki, ciągle na scenach odbywają się występy i grają muzykanci.

Najważniejszym akcentem święta jest przybycie i uroczyste spotkanie szeregu zaprzęgów sań ze strony Szwecji.  Często szereg składa się z ponad 80 ekip, które podczas 14 dni pokonują ponad 360 km drogami leśnymi. Do tego pochodu ekipa szykuje się odpowiedzialnie prawie cały rok. Rørosmartnan – jedno z najbardziej ważnych wydarzeń i dla Szwedów i dla Norwegów. To święto dla turystów jest najciekawszym i najlepszym sposobem zapoznania się z miastem.

Røros słynie swoimi tradycyjnymi potrawami. W nim jest ponad 30 sklepików, w których turyści i miejscowa ludność mogą znaleźć tylko temu miejscu charakterystycznych wyrobów.  Dlatego, nie zważając na norweskie ceny, obowiązkowo musicie skosztować autentyczne norweskie wyroby i produkty.

Kurs języka norweskiego

2 Komentarze. Nowy komentarz

Super miasteczko , może kiedyś uda Mi się go odwiedzić :) . Bardzo fajny blog :)

Odpowiedz

Mialem mozliwosc byc w tym miescie jast tam swietnie zachowane domy drewniane kopalnia i kosciol. Warto odwiedzic i zlapac klimat naprawde warto!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>