Praca w Norwegii. Kollektiv arbeidsavtale – umowa zbiorowa
Praca w Norwegii, jej poszukiwanie i inne tematy powiązane z pracą to bardzo aktualny temat. Dzisiaj omówimy arbeidsavtale. Musicie zapoznać się z tym ważnym dokumentem.
Czym jest kollektiv arbeidsavtale, czyli umowa zbiorowa?
Umowa zbiorowa to umowa między związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców. W Norwegii ten rodzaj umowy jest obecnie szeroko upowszechniony.
Umowa taka obliguje pracodawcę do spełniania określonych warunków, które są ustalone dla danej branży. Na przykład zobowiązuje go do wypłacania wynagrodzenia za urlop bez skracania czasu jego trwania, do wypłacania wynagrodzenia za nadgodziny czy stworzenia bezpiecznych i godnych warunków pracy. Taka umowa pozwala też na większą swobodę podczas ustalania godzin pracy. Jest to bardzo ważne dla tych, którzy pracują daleko od domu.
Porozmawiajmy o wynagrodzeniu w Norwegii. Wiadomo, że wysokość wynagrodzenia zależy od rodzaju pracy, jaką się wykonuje. Interesujące jest to, że w Norwegii nie ma ustalonego minimalnego wynagrodzenia jak w Polsce, jednak w niektórych dziedzinach (jak m.in. budownictwo, przemysł) istnieje tak zwane oficjalne wynagrodzenie zasadnicze. Oznacza to, że niektóre zasady pracy są regulowane właśnie przez warunki umów zbiorowych. W takich wypadkach najniższe wynagrodzenie ustalają związki zawodowe i pracodawcy podczas omawiania warunków pracy, a wynagrodzenie to dotyczy wszystkich: zarówno obywateli Norwegii, jak i tych, którzy przyjechali pracować z zagranicy. W niektórych dziedzinach mogą być także wypłacane dodatki do wynagrodzenia na zakup ubrania i sprzętu roboczego.
W 2010 roku 20 000 Norwegów, Polaków i Litwinów pracujących na budownictwie zorganizowało strajk, podczas którego wywalczyli podwyższenie stawki godzinowej z 133 do 149 koron norweskich.
1 Komentarz Nowy komentarz
Pragnę dać moim dzieciom szczęście w Norwegii. Czy jest ktoś chętny aby mi/nam pomóc?
Allissa