Pomysł na wakacje. Malownicze szlaki Norwegii.

atlantic

Dzisiaj opowiemy o najczęściej odwiedzanych miejscowościach w Norwegii. Jako że czytacie nasz blog, sądzimy, że planujecie podróż do Norwegii lub też już tam jesteście. Przedstawiamy wam zatem najbardziej wydeptane przez turystów szlaki.

Proponujemy podróżować Drogą Wybrzeża, czyli Kystriksveien, oznaczoną numerem 17. Trasa ta zaczyna się na północy nad miastem Trondheim, w miasteczku Steinkjer i prowadzi wzdłuż wybrzeża aż do Bodø.

Jadąc tą prawie 700-kilometrową trasą nie jeden raz trzeba będzie „przeskoczyć” na promie z jednego fiordu na drugi pod wiszącymi ponad morzem mostami. Część drogi biegnie już za Kręgiem Polarnym, dlatego latem możecie zachwycać się tam białymi nocami. Wzdłuż wybrzeża zobaczycie też wiele miejsc, w których możecie podziwiać nigdy nietopniejące lodowce, a kilka kilometrów od Bodø możecie zobaczyć największy na świecie wir – Saltstraumen.

Podczas podróży warto też zwiedzić wyspę Vega, która jest pod ochroną UNESCO, a także drugi co do wielkości lodowiec w Norwegii, Svartisen.

Alternatywą jest krótki, lecz nie mniej zachwycający szlak atlantycki, który ciągnie się od miasta Molde do Kristiansund. Szlak prowadzi od wyspy do wyspy, które są połączone ośmioma mostami. Romantycy często jadą tam zachwycać się ogromnymi falami rozbijającymi się o skały podczas burzy lub naśladować je, a w dobrą pogodę na wybrzeżu można zobaczyć foki czy nawet wieloryby.

Ci, którzy nie chcą podróżować samochodem, mogą wybrać się na rejs statkiem i zachwycać się Norwegią północną i szlakiem Hurtigruten. Podróż od kolorowego miasta deszczów, Bergen, do miasta Kirkenes i z powrotem trwa 11 dni. Podczas podróży statek zatrzymuje się w ponad 30 portach. Niektóre przystanki leżą w oddzielonych od cywilizacji miastach, których jedynym środkiem komunikacji jest morze. Niesamowite, prawda? Jednym z najważniejszych celów tej podróży jest zobaczenie Nordkappu, najdalej na północ wysuniętego punktu Europy. Jest to skała wznosząca się ponad 300 m nad mroźnymi falami Morza Norweskiego. W tym miejscu słońce nie chowa się za horyzont od maja aż do sierpnia.

Zachęcamy do wybrania się w jedną z wymienionych podróży. Warto zobaczyć te przecudowne, malownicze szlaki Norwegii, które są prawdziwym arcydziełem przyrody.

Lekcje języka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>