Parki dzikiej przyrody i rezerwaty w Norwegii

polar-park

Park Polarny i Centrum Arktycznej Dzikiej Przyrody

polarpark.no

Ten park polarny, położony w okręgu Troms, jest najbardziej wysuniętym na północ parkiem dzikich zwierząt na świecie. Park działa od 1994 roku – można tu zobaczyć zwierzęta w ich naturalnym środowisku, m. in. duże norweskie drapieżniki, takie jak niedźwiedzie, wilki, rysie i lisy, a także ich zdobycz, na przykład jelenie, łosie oraz piżmowce. W tym parku mieszkają również norki i wydry. Każdy gatunek zwierząt korzysta z dużego terytorium. Tu na jedno zwierzę przypadaj największy na świecie obszar w porównaniu z innymi parkami dzikiej przyrody i rezerwatami. W parku polarnym można wybrać niezwykłą rozrywkę – karmienie dzikich zwierząt, odwiedzając je razem z przewodnikiem. Przybywającym do tego parku poleca wziąć ze sobą lornetę, żeby łatwiej zauważyć mniej aktywne zwierzęta. Park polarny jest otwarty (prawie) codziennie przez cały rok, a wizyty tutaj zimą są jeszcze bardziej zalecane. O tej porze roku zwierzęta są aktywniejsze ze względu na niską temperaturę powietrza. Wiele osób decyduje się zatrzymać się na kilka dni, więc park oferuje specjalny parking dla wczasowiczów. Ponadto, można tu łowić ryby w rzece, która przepływa bezpośrednio przez park, a następnie upiec połowów.

Langedrag – gospodarstwo górskie i park dzikiej przyrody

www.langedrag.no

To gospodarstwo górskie leży około 1 000 metrów nad poziomem morza. Park Langedrag ma na celu zachować najstarsze gatunki zwierząt. W tym rezerwacie znajduje się około 22 różnych gatunków zwierząt i ptaków – około 250 – m. in. norweskie fiordowe kucyki, kozy, muflony, wysokogórskie bydło, gołębie, wilki, rysie, renifery, lisy polarne, konie, jaki, kury, kaczki, gęsi oraz króliki. Ilość zwierząt w parku zależy od pory roku. Na ilość gołębi i królików mają wpływ w szczególności ptaki drapieżne, lisy i gronostaje. Rezerwat przyjmuje gości przez cały rok.

Park narodowy Øvre Pasvik

www.pasvik-inari.net

Park narodowy Øvre Pasvik został założony w 1970 roku. Od momentu powstania jego terytorium sięgało 25 metrów kwadratowych, lecz w 2003 było ono rozszerzone do 29 metrów kwadratowych. W tym parku przeważa roślinność syberyjskiej tajgi, rosną tu zwykłe sosny, znajdują się jeziora i bagna. Zwykle drzewa osiągają wiek 300 – 400 lat, a najstarsze tu zarejestrowane drzewo miało 820 lat. W parku Øvre Pasvik można zobaczyć lisy rude, gronostaje, łasice, kuny leśne oraz norki europejskie. Niedźwiedzie brunatne częściej można spotkać w lasach fińskich i zachodniorosyjskich, w północnej Norwegii przyrównywane są one do mitycznych zwierząt. Uważa się, że sporo koczujących niedźwiedzi brunatnych można zobaczyć w północnej części Norwegii, a zwłaszcza w parku narodowym Øvre Pasvik.

 

mojnorweski

Parki dzikiej przyrody i rezerwaty w Norwegii

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>