Oaza przyrody. W jakich domach mieszkają Norwegowie?

oaza przyrody

Nordycki styl Norwegów

Chociaż Norwegowie lubią chłód i zimę, dobrze wiedzą jak stworzyć w domu ciepłą i przytulną atmosferę. Każdy Norweg jest bardzo dumny ze swojego domu i bardzo się o niego troszczy. Przecież w domu spędza się tak wiele czasu. Większość domów jest jasna, co rekompensuje małą liczbę dni słonecznych w roku. Norwegowie lubią komfort, dlatego domy zazwyczaj wyposażają we wszystkie nowoczesne udogodnienia życia. Łatwo zauważyć, że cenią nasycone wysoką jakością, ale proste, nieobciążone niepotrzebnym umeblowaniem i rzeczami mieszkanie, które ma zapewnić wygodny i spokojny tryb życia.

Wnętrze domu

Wnętrze domu często tworzone jest tak, aby dać drugie życie starym meblom i przedmiotom. To sprawia wrażenie, że takie domy mają swoją własną duszę i historię. W norweskich pomieszczeniach zazwyczaj dominują pastelowe kolory. Można też w nich zobaczyć wiele elementów z drewna, które są ożywione kontrastowymi kolorami przedmiotów znajdujących się w pokoju. Pieniek, który zastępuje stół, czy kącik z roślinnością zapewniają przytulną atmosferę oraz przybliżają do natury. Jako że łoś jest symbolem i zwierzęciem narodowym Norwegii, jego wizerunek jest często spotykany w typowym mieszkaniu Norwega – tutaj można zobaczyć wieszaki na ubrania w kształcie rogów łosia albo po prostu jego sylwetkę wyrysowaną na ścianie. Co ciekawe, w Norwegii trudno jest znaleźć dzieła norweskich projektantów wnętrz, ponieważ w całej Skandynawii bardziej rozpowszechnione są produkty duńskich projektantów.

oaza przyrody2

Łoś – narodowe zwierzę Norwegii

Dom na zewnątrz

Warunki pogodowe w Norwegii utrudniają dbanie o zewnętrzny wygląd domu. Norwegowie zazwyczaj nie wynajmują malarzy, aby ci przemalowali ich dom. Malowanie domu jest zadaniem Norwega, więc jak tylko dni stają się cieplejsze, każdy Norweg szykuje pędzle i odnawia swój dom, aby na świeżo przywitać wiosnę. W malowanie domu zazwyczaj chętnie angażuje się cała rodzina. Ciekawie jest to, że w Norwegii nie jest przyjęte, aby prosić sąsiada o pomoc, np. aby skosił trawę, zabrał listy ze skrzynki pocztowej czy też zimą odśnieżył chodnik, jeżeli właściciel domu wyjeżdża na urlop. Ponadto właściciele domu sami muszą sprzątać chodniki dookoła swojej posesji oraz posypywać je piaskiem. W przeciwnym wypadku, jeżeli przechodząca osoba upadnie i coś sobie zrobi na śliskim chodniku, właściciel domu będzie miał problemy prawne.

oaza przyrody3

Dom letni Norwega

Oaza natury

Rynek wynajmu mieszkań w Norwegii nie jest rozwinięty, gdyż większość Norwegów mieszka w swoim własnym domu lub mieszkaniu. Na utrzymanie domu Norwegowie wydają średnio 17 proc. swoich dochodów, co jest jednym z najniższych wskaźników według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W przeciętnym norweskim domu na każdego mieszkańca przypadają dwa pokoje. Domy starszego pokolenia są otoczone trawnikiem, a domy nowej generacji gęsto zasadzonymi drzewami i krzewami, co pozwala czuć się częścią natury. Norwegowie cenią przyrodę, dlatego próbują eliminować granicę miedzy człowiekiem a środowiskiem naturalnym. Ponadto, wiele rodzin norweskich posiada domek letniskowy w górach czy nad morzem. Najczęściej jest to zwykły domek z desek, w którym rodzina może spędzać czas razem oraz cieszyć się piękną norweską przyrodą.

motion_banner_norvegu24_pl_nemokam(4)

Oaza przyrody. W jakich domach mieszkają Norwegowie?

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>