Norweskie en nasjonalrett

2014- 06- 13
mnblogadmin

lutefisk, dania narodowe w Norwegii

 

Omówmy dania narodowe Norwegii (En nasjonalrett). Norwegowie mówią, że do listy dań narodowych Norwegii należą kotlety z baraniny z kapustą, gulasz z ryby i kapusty oraz gotowany dorsz.

Te potrawy są popularne w całej Norwegii. W północnej części Norwegii mieszkańcy bardzo lubią kluski ziemniaczane, które są tam nazywane „kumle“. Na wschodzie państwa i w stolicy – Oslo – lubianą potrawą jest moczona w tłuszczu suszona ryba. Nazwa potrawy po norwesku dźwięczy – „lutefisk“.

Przyrządzanie tej potrawy jest swoistym rytuałem: najpierw rybę trzeba rozbić drewnianym tłuczkiem, po tym,  dwa tygodnie ryba jest moczona w zasadzie z popiołem z drewna (najlepiej z brzozy), a następnie kilka dni ryba jest płukana w zimnej wodzie. Obecnie przezroczystą, złotawą, galaretowatą konsystencję „lutefisk“ Norwegowie liczą sprawą honoru i muszą przyszykować tę potrawę przynajmniej raz w każdej porze roku.  Zgodnie z norweskim przysłowiem – ryba lubi pływać i w brzuchu, ten norweski smakołyk jest obficie zapijany piwem, które Norwegowie lubią bardziej niż wino.  

Z potraw mięsnych w Norwegii najbardziej cenią się ciasta z mięsem – małe, wielkości orzecha, kulki mielonej wołowiny podawane z gotowanymi ziemniakami, duszonym groszkiem czy kapustą, borówkami i gęstym sosem śmietankowym, a także jagnięcina z duszoną kapustą.

Norwegowie z przyjemnością gotują z przepisów swoich przodków – ser z kwaśnego mleka, fermentowana ryba. Na stole Norwega często można zobaczyć dania z dziczyzny (zupa z łosia), kanapki z łososiem, krewetkami i brązowym serem o smaku gorzkawym –brunost. Norwegowie bardzo lubią brunost oraz bardzo szczycą się tym serem.

brunost, brazowy ser, potrawy norwegii

W Norwegii dominują wędzone, solone lub suszone produkty. Najbardziej Norwegowie cenią rybę. Ciekawy fakt! W Norwegii rybę suszy się bez soli. Rybę wywiesza się na kijach i wysusza ją wiatr.

2 Komentarze. Nowy komentarz

Andrzej Staszkiewicz
June 13, 2014 9:15 am

Bardzo lubię lutefisk, jednak wygląd ma…trochę „niesmaczny”

Odpowiedz

Nigdy sie nie przyzwyczaje do tego menu ;)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>