Norweski paszport – dzieło sztuki

Paszport

Norwegowie bardzo lubią się wyróżniać. Żyją na wysokiej stopie, więc mają na to czas i pieniądze :) Niedawno mówiliśmy o nowym projekcie norweskich koron, a teraz Norwegowie postanowili „upiększyć” swoją tożsamość :) Nowy wygląd dokumentów tożsamości to jeszcze jeden kreatywny i bardzo entuzjastycznie przyjęty projekt Norwegów.

Design nowych norweskich paszportów – tak jak nowy projekt norweskiej waluty – to prawdziwe dzieło sztuki. Celem Norwegów jest zaskoczyć świat unikatowym wizerunkiem dokumentu osobistego.

Zacznijmy od początku. Nowy projekt paszportu był zatwierdzony jeszcze w lutym 2013 roku, a w ciągu najbliższych dwóch lat zarówno rodowici Norwegowie, jak i imigranci otrzymają nowe dokumenty.

Piękny wygląd nowych paszportów Norwegia zawdzięcza firmie „Neue“, która zwyciężyła w konkursie na najlepszy projekt tych dokumentów.

paszport1

Nowymi norweskimi paszportami zachwyca się już cały świat. Ugruntowały one reputację Norwegii jako narodu eleganckiego i mocno przywiązanego do natury, który piękno umie wyrazić w sposób minimalistyczny. Na stronach paszportu przy pomocy prostych form pokazane jest piękno norweskiej przyrody. Pastelowe kolory ewokują spokój i harmonię – to czego w Norwegii na pewno nie brakuje.

Nazywane najpiękniejszymi dokumentami osobistymi na świecie, norweskie paszporty będą miały trzy kolory: czerwony (standardowy), biały (dla imigranta) i turkusowy (dla dyplomaty).

Również wygląd dowodu osobistego zostanie „odświeżony”. Każdy posiadacz tego dokumentu będzie mógł zachwycać się panoramą Norwegii. Dowód będzie ozdobiony nie tylko norweskim krajobrazem, ale i zmodernizowaną wersją norweskiego herbu narodowego.

I jeszcze jedna informacja o norweskim dokumencie tożsamości, która robi wrażenie: oglądając norweski paszport pod światłem UV, oprócz widocznych w świetle dziennym fiordów można podziwiać także zorzę polarną na nocnym niebie. W ten sposób Norwegowie podkreślają swoją więź z przyrodą: nie zawsze widoczną gołym okiem, ale nieustannie wyczuwalną.

paszport

Być może to przywiązanie oraz poszanowanie dla przyrody były natchnieniem twórców projektu norweskiego paszportu. Dzięki nim norweski paszport nie jest tylko dokumentem. Nowy design świadczy o miłości Norwegów do ojczyzny oraz przyrody. Świetny pomysł w 100%, prawda?

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>