Najbardziej poszukiwane zawody w Norwegii

zawody

Według światowych badań ankietowych, przeprowadzonych przez Manpower Group, troje z dziesięciu pracodawców mają problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych kandydatów.

Niedobór specjalistów rośnie

Badanie wykazało, że w tym roku w Norwegii brak wykwalifikowanych specjalistów zwiększył się o 10 proc. w porównaniu do ubiegłorocznej sytuacji na rynku pracy. Najbardziej brakuje wykwalifikowanych inżynierów i kierowców. Według kierownika Manpower Group Maalfrid Brath, fakt, że w Norwegii nadal trudno znaleźć inżynierów, można wyjaśnić tym, że specjaliści mają trudności z zastosowaniem wiedzy wyniesionej z sektora naftowego w innych branżach przemysłowych”. Uważa się, że w Norwegii jest wciąż widoczna rozbieżność między oczekiwaniami pracodawców i umiejętnościami osób poszukujących pracy. Geograficzne rozmieszczenie potencjalnych pracodawców również gra ważną rolę. Inżynierowie są poszukiwani nie zawsze tam, gdzie mieszkają.

Wyniki badań światowego rynku

Manpower Group Norwaypo raz dziesiąty z rzędu przeprowadziło badanie, podczas którego przepytano 41700 pracodawców w 42 krajach. Wyniki tego badania wykazały, że norweski rynek pracy najbardziej jest dotknięty brakiem następujących specjalistów:

  • Inżynierów
  • Kierowców
  • Specjalistów z branży księgowości i finansów
  • Kierowników
  • Laborantów
  • Lekarzy i pracowników ochrony zdrowia
  • Sprzedawców
  • Pracowników oświaty
  • Pielęgniarek

Oczywiste, że na całym świecie są tendencje do większego braku wykwalifikowanych robotników, sprzedawców, inżynierów. Aż 38 proc. norweskich pracodawców narzeka na to, że nie udało się znaleźć odpowiednich pracowników. Kierownik Manpower Group Norway Maalfrid Brath mówi, że można rozwiązać sytuację poprzez ukierunkowane rekrutacje i stałe podwyższanie kwalifikacji dotychczasowych pracowników. Co ciekawe, najbardziej dochodowe zawody w Norwegii w tej chwili są następujące: dentyści, lekarze, piloci, prawnicy, ekonomiści, eksperci finansowi, inżynierowie i naukowcy.

Prognozy rynku pracy

Przewiduje się, że do 2030 roku w Norwegii najbardziej wzrośnie zapotrzebowanie na tych specjalistów:

Specjalistów IT (IT, specjalistów oprogramowania, programistów), inżynierów, naukowców, specjalistów ochrony środowiska, specjalistów komunikacji, sprzedawców, kierowców, operatorów sprzętu, menedżerów, pracowników oświaty, profesjonalnych kucharzów, mechaników.

Lekcje języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>