Magiczna przyroda Norwegii

prejkostolen

Dzisiaj piszemy o tym, czym bardzo się szczycą Norwegowie. O wspaniałej przyrodzie! Podamy kilka ciekawostek o dwóch najpiękniejszych miejscach w Norwegii, których zobaczenie jest marzeniem każdego turysty (i nie tylko).

Preikestolen – ambona. Na pewno widzieliście pocztówki, na których widać, jak najodważniejsi turyści siedzą na brzegu pewnej skały z luźno spuszczonymi w dół nogami.  Prawie płaska powierzchnia ambony, która znajduje się na wysokości 604 metrów, przyciąga osoby, którym brakuje ekstremalnych doznań. Kiedyś skała ta była miejscem odprawiania pogańskich obrzędów, a ostatnio stała się tak popularna, że aby zrobić sobie tam zdjęcie, trzeba przecisnąć się przez tłum ludzi. Trafić na tę skałę nie jest jednak tak łatwo. Aby dotrzeć do Preikestolen, trzeba iść pieszo kilka godzin skalistymi i stromymi szlakami.

Geirangerfjord – chyba najpiękniejszy fiord w Norwegii. Aby zobaczyć te nieprawdopodobnie piękne widoki, trzeba wybrać się w podróż promem, który płynie wzdłuż tego 20-kilometrowego fiordu. Płynąc tą trasą można sporo zobaczyć. Ze stromych skał spadają wodospady, a jeden z najbardziej imponujących wodospadów nazywa się Siedem sióstr.

Według legendy pewien Wiking wyruszył w świat w poszukiwaniu żony i spotkał podczas swojej podróży siedem uroczych sióstr. Wiking bardzo się zmartwił, gdyż nie mógł postanowić, którą z sióstr chciał wziąć za żonę. Z tej rozpaczy mężczyzna stał się wodospadem. Przepiękne siostry też stały się źródłem i spadają ze skały na przeciwległym brzegu tęskniąc za swoim kochankiem.

Oto piękna stara norweska legenda o miłości! :}

Przyroda Norwegii to największy skarb każdego Norwega. Mamy nadzieję, że kiedyś wszystkim nam uda się zrobić kilka zdjęć na Preikestolen oraz umyć ręce w wodach Geirangerfjord.


Lekcje języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>