Lapończycy – tajemnicza Skandynawia

2014- 07- 21
mnblogadmin

Laponczycy, saamowie

Dzisiaj w pomówimy o Lapończykach (albo Saamach). Oni są ważną częścią Norwegii.

Samowie (Sámi) albo Lapończycy – miejscowa ludność Skandynawii, posiadająca unikalną kulturę. Oni mieszkają na terenach Laponii i Rosji i mówią w języku Saamów, należącego do ugrofińskiej rodziny językowej. Z 6 500 Saamów mieszkających w Finlandii, tylko 1 000 nie zapomniało swojego języka ojczystego.

Podstawowe zajęcie Saamów – hodowla reniferów, która staje się coraz mniej popularna.  Saamowie – tajemniczy naród koczowniczy. W Norwegii mieszka około 45 000 Saamów, którzy dzielą się na koczowników i mieszkańców nadmorskich.

Koczownicy tradycyjnie wędrowali przez tereny w ślad za stadami reniferów. Wędrowali przez tereny Norwegii Północnej, Szwecji, Finlandii i Rosji, żywili się mięsem reniferów, a skóry używali, aby ogrzać się na surowych terenach skandynawskich.  Koczownicy mieszkali w namiotach zrobionych z gałęzi i jelenich skór. Dla zrobienia takiego namiotu potrzebowało się skór z 60 jeleni.

Na dzień dzisiejszy tylko 1 500 Saamów wędruje za stadami reniferów. Wielu z nich prowadzi nowoczesny tryb życia. Kultura Saamów intensywnie ginie, ponieważ wielu zrezygnowało z tradycji swoich przodków i wybrało bardziej wygodne życie.

Koczujący Saamowie pędzili renifery za pomocą tradycyjnych narzędzi – dla nich były potrzebne psy i sanie.   Jednak dzisiaj oni używają i bardziej nowoczesny sprzęt – skutery śnieżne.

Nie jest tajemnicą, że Saamowie byli prześladowani.  Oni byli zmuszani uczyć się języka norweskiego, gdyż w szkołach dla nich było zabronione obcować w języku ojczystym. Ostatecznie doprowadziło to do tego, że Saamowie sami wyrzekli się swojej kultury i dziedzictwa. Prześladowanie przez Norwegów wielu Saamów zmusiło też do ucieczki do Stanów Zjednoczonej Ameryki.

Sytuacja polepszyła się w 1970 r.. Saamowie znowu mogli być dumni ze swego dziedzictwa i tożsamości. Dzisiaj wiele się robi na rzecz zachowania i udokumentowania tej wyjątkowej kultury.

Obecnie większość Saamów mieszka za granicami Laponii. W stolicy Finlandii oraz w okolicach mieszka zaledwie 1 000 Saamów. Posiadacze tej unikalnej kultury władają ośmioma językami i mieszkają na terenie czterech różnych państw.

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>