Króla my… wybierzemy sami! Norwegia – nowoczesna monarchia

krol

HMS Norge – dar ludu dla króla

Być może już wiesz, a może nie, ale Norwegia, jak i Wielka Brytania, Hiszpania, i cały szereg innych państw Europy , jest rządzona przez monarchów. I chociaż Norwegowie nie mają takiego fizia na punkcie swoich monarchów jak Brytyjczycy, bardzo się szczycą rodziną królewską. W tym artykule podamy kilka faktów o norweskiej rodzinie królewskiej.W końcu, kto wie, kiedy przyda ci sie znajomość systemu politycznego tego kraju.

Króla my… wybierzemy sami! Norwegia – nowoczesna monarchia

Obecnym królem Norwegii jest Harald V. Kiedy w 1905 r. Norwegowie po raz pierwszy wybrali swojego króla (właśnie tak: lud wybrał króla), tron objął dziadek Haralda V, duński książę Carl, który przyjął imię Haakon VII.

Dlaczego monarchia istniejąca ponad tysiąc lat ruszyła w stronę demokracji? To proste. Norwegia, jak i pozostałe kraje Europy, bardzo ucierpiała podczas wojen i przymusowych sojuszy z innymi państwami. Po upadku ostatniej unii ze Szwecją Norwegia stała się wolnym krajem, a obywatele Norwegii sami postanowili, że chcą przywrócić monarchię oraz wybrali władcę.

Potomkowie rodziny królewskiej

Choć  księżniczka Ingrid Alexandra skończyła w styczniu zaledwie jedenaście lat, ta młoda dama jest szczególnie kochana przez Norwegów. To dobry początek dla przyszłego władcy. Prawda? Tymczasem jej brat, książę Sverre Magnus, jest o rok młodszy od swojej siostry, a zatem jest następny w kolejce do tronu (po Ingrid). Po reformie konstytucji w 1990 równe prawa nie ominęły i rodziny królewskiej :)

Nowoczesność monarchii

Od końca 2010 r. do stycznia roku 2011 rodzina królewska odbywała podróż dookoła świata jako osoby fizyczne (wyobraź sobie… wchodzisz do sklepu i w jakimś dziale spotykasz księcia, który wybiera mleko…). Wyprawa rozpoczęła się w Stambule, dalej wiodła przez Jordanię, w końcu rodzina królewska dotarła do Indii, gdzie księżniczka Ingrid próbowała jedzenia na podłodze razem z innymi mieszkańcami zwiedzanego miasta.

Dar dla króla. A nie odwrotnie

W 1947 r. cały naród Norwegii w prawdziwym znaczeniu tego słowa zrzucił się i za uzbieraną kwotę pieniędzy kupił swojemu królowi statek HMS Norge. Statek jest własnością osobistą Jego Królewskiej Mości, a administruje nim norweska flota. Flaga na maszcie tradycyjne wskazuje, że na pokładzie znajduje się król, który wraz z rodziną chętnie podróżuje tym statkiem na oficjalne wizyty.

Oto kilka faktów o rodzinie królewskiej, które chcieliśmy przedstawić. Życzymy smacznej kawy oraz lekkiej nauki języka norweskiego, aby następnym razem o rodzinie królewskiej każdy mógł przeczytać już w języku norweskim :)

 

Lekcje języka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>