Jadłospis Norwega

2014- 06- 11
mnblogadmin

rommegrot, potrawy codzienne w norwegii, jedzenie w norwegii

Dzisiaj opowiemy o tradycyjnych norweskich potrawach. Chcemy Was zaskoczyć mówiąc o najbardziej egzotycznej norweskiej potrawie, ale na to trzeba będzie zaczekać. Zacznijmy od początku.

A czy wiecie, co lubią Norwegowie? Oni – wielbiciele mrożonych pizz. Jak wskazuje statystyka, Norwegowie w ciągu roku zjadają 20 milionów mrożonych pizz, zdecydowanym faworytem jest pizza “Grandiosa”.

W kuchni norweskiej często podawana jest gęsta kasza z mąki – rømmegrøt, robiona z mąki, mleka i śmietany. Nawet podczas ślubu podaje się tę kaszę ze śmietanką.

Kanapka – et smørbrød – jest nieodłączną częścią codziennego życia każdego Norwega. Z rana uczniowie, studenci, lekarze i inni pracownicy – robią góry kanapek i niosą je ze sobą. Kanapki ze sobą bierze się nawet idąc na spacer.

Matpakke – wyjątkowej uwagi warte słowo. To przyszykowane i spakowane jedzenie, które można zabrać ze sobą. Norwegowie rzadko jedzą w kawiarniach, bo u nich jest to droga przyjemność, dlatego matpakke – wspaniałe wyjście.

Obowiązkowo musimy zapamiętać inny specyficzny wyraz – pålegg – to jest wszystko to, co w Norwegii kładzie się na chleb, czyli z czego robią kanapki:

ser – en ost

kiełbasa – ei/en pølse

warzywa – grønnsaker

owoce – frukter

dżem – et syltetøy

To wszystko jez nazywane pålegg :) Gorące potrawy w Norwegii najczęściej są podawane tylko jeden raz w dzień – na obiad, który najczęściej je się bardzo późno.  

Tradycyjny norweski chleb jest twardy i chrupiący. Czasami gospodynie taki chleb trzymały nawet pół roku i więcej!  Zdradzimy dla was tajmenicę. Jeżeli norweski chleb zmiękczycie w mleku albo posmarujecie go masłem – to będziecie palce lizać!

Nie zapomnijmy o innych ciekawych norweskich potrawach:

Lefse – blin ziemniaczany pieczony na płytkiej metalowej patelni i posmarowany masłem, cynamonem, cukrem albo przyprawiony pålegg, skręcony i przekrojony.

Krumkake – skręcony domowy wafel podawany z jagodami maliny, lodami albo budyniem.

krumkake, domowy wafel, potrawy norwegii

Ølbrød – zupa z piwa, gotowana z ciemnego lub światłego piwa, skórki pomarańczy, imbiru, cukru, mąki, żółtka i mleka.

Od dawien dawna w Norwegii ceni się masło. Dawniej masło było wskaźnikiem bogactwa oraz swoistą jednostką pieniężną. Kawałeczki masła upiększały stół, a podczas ślubu stoły były upiększane ogromnymi piramidami z masła.

Jaka najbardziej egzotyczna norweska potrawa? Może ktoś wie? Nie? Dowiecie się w innym wpisie o dziwnych norweskich potrawach :)

Kurs języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>