Fiordy – cuda norweskiej przyrody

Preikestolen

Fiordy to piękne doliny wyrzeźbione w wybrzeżach kontynentu. Norwegia jest krajem fiordów. Nigdzie indziej nie znajdziecie tylu pięknych zatok, co właśnie w Norwegii, ani lepszego miejsca na odpoczynek niż skaliste i malownicze brzegi fiordów, gdyż jest to miejsce idealne, aby zatrzymać czas i zachwycić się magiczną przyrodą Norwegii.

Fiord to jedno z niewielu norweskich wyrazów, które znalazły miejsce w słowniku słów międzynarodowych. Oznacza miejsce, które zwiedza się podróżując. Te naturalne cuda przyrody utworzyły się tysiące lat temu, kiedy górskie rzeki oraz lodowce, wrzynając się w podnóża gór, utworzyły niezwykle piękne doliny, które wkrótce wypełniła woda morska. Właśnie w taki sposób powstały malownicze zatoki zwane fiordami, które sprzyjają rybołówstwu, żegludze, odpoczynkowi oraz turystyce.

W Norwegii znajdziecie setki fiordów, ale które z nich musicie obowiązkowo zwiedzić?

Fiord Geiranger’a (Geirangerfjorden) – najbardziej znany fiord Norwegii, owiany niezliczonymi legendami i mitami. To prawdziwy klejnot tego kraju. Znajduje się w jego zachodniej części. Wybrzeże zatoki rozciąga się na długość 15 km i ma nawet 600 m głębokości. Wybrzeże o malowniczych krajobrazach zostało wciągnięte na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dolina jest wypełniona ciemnoniebieską wodą, otoczona porośniętymi szczytami gór, nad którymi latają orły, a prześliczny widok wzbogacony jest przez Siedem Sióstr – siedem wodospadów, które wpadają wprost do wód fiordu. Fiord Geiranger’a można podziwiać z pokładu promu kursującego pomiędzy miastami Geiranger i Helesylt.

Największy i najdłuższy w Norwegii (drugi pod względem wielkości na świecie) jest fiord Sognefjorden. Zaczyna się on około 72 km na północ od Bergen i ciągnie się 203 km w głąb lądu, aż do wsi Skjolden. Szerokość fiordu waha się od 1,5 km do 6 km. Najgłębszy punkt tego fiordu znajduje się 1308 metrów poniżej poziomu morza. Klimat w tych okolicach jest bardzo łagodny, gdyż ciepły prąd atlantycki przynosi nawet ciepłe wody Morza Karaibskiego. Można tutaj nie tylko zachwycać się nadmorskimi klifami, lecz także zwiedzić najstarszy w Norwegii kościół klepkowy w Urnes, Gudvangen – czyli miasto wikingów, białe skały lub dolinę Aurlansdalen, która ze względu na bogactwo i różnorodność fauny i flory nazywana jest norweskim Wielkim Kanionem.

Lysefjorden – dolina, której długość wynosi tylko 42 km, jest oddalona od Stavanger o 40 km na wschód. Ten fiord jest jednym z mniejszych fiordów w Norwegii, jednak co roku przyciąga ponad 300 000 turystów. Powodem tak dużego zainteresowania jest Preikestolen, czyli klif o wysokości 604 m nad poziomem morza. Płaska powierzchnia jego wierzchołka jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju i przyciąga wielu amatorów adrenaliny, gdyż znad przepaści Preikestolen otwiera się widok zapierający dech w piersiach. Ci, którzy szukają ostrzejszych doznań, preferują skok ze spadochronem lub piknik na Kjeragbolten – kamieniu, który „zaciął się” między dwiema skałami.

Fiordy to cuda przyrody, które utworzyły tysiące lat temu wędrujące lodowce. Malownicze doliny przyciągają nie tylko urokami natury, ale też możliwością zwiedzania innych miejsc związanych kulturą i historią Norwegii. Każdy, kto jedzie do Norwegii, obowiązkowo musi chociaż raz pożegnać słońce, siedząc na ostrych skałach fiordu.


Czy zastanawiasz się, jaki jest twój poziom znajomości języka norweskiego?

Wykonaj DARMOWY test i dowiedz się!

500x262

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>