Festiwal Muzyki Lodowej

2014- 06- 27
mnblogadmin

Festywal muzyki lodowej, instrumenty muzyczne z lodu

Dzisiaj usłyszycie o popularnym współczesnym wydarzeniu kulturowym w Norwegii – Festiwalu Muzyki Lodowej.Ten unikalny festiwal, który nie ma analogów na całym świecie, odbywa się w styczniu każdego roku podczas pierwszej pełni księżycowej nowego roku.  Festiwal odbywa się w popularnym ośrodku narciarskim Geilo, który znajduje się w 250 km od Oslo i 260 km od Bergen. Trafić tutaj nie jest łatwo. Jeden z sposobów – podróż pociągiem kursującym tylko kilka razy dziennie z/do Oslo i Bergen.

Festiwal muzyki lodowej – naprawdę niepowtarzalne zimowe święto. Muzykanci z całego światu przedstawiają swoją muzykę, a utwory są wykonywane instrumentami zrobionymi z lodu!
Ojcem festiwalu jest norweski muzykant Terje Isungset. Wkrótce do niego dołączyli się inni artyści i muzykanci. Pasjonaci muzyki wspólnie wprowadzili innowacyjne pomysły, które sprawiły iż festiwal stał się znany na całym świecie. Podczas festiwalu można zobaczyć arfy i gitary z lodu, lodowe ksylofony oraz marimby. Na wydarzenie zaproszeni muzykanci swoje instrumenty robią z lodu zamarzniętego jeziora, które znajduje się nieopodal Geilo. Interesujące jest to, że jakość instrumentów zależy od zimy, a wydawane dźwięki zależą od temperatury. Ten festiwal całkowicie nie zależy od człowieka, gdyż data festiwalu zależy od fazy księżyca, a dźwięki zależą od temperatury.
Uczestnicy „lodowego” projektu twierdzą, że lodowe instrumenty muzyczne trzeba trzymać w grubych rękawicach, gdyż od ciepła rąk instrumenty zaczynają szybko topnieć i ślizgać się, a i ręce szybko marzną. Niełatwo jest grać na mrozie, gdyż do lodu przymarzają też i usta :). Z tego powodu, Festiwal Muzyki Lodowej trwa niedługo i zazwyczaj w pomieszczeniu zamkniętym – wydrążonej w lodzie jaskini, w której „lodowi” muzykanci tworzą niepowtarzalną nordycką atmosferę.

Kurs języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>