Festiwal Muzyki Lodowej

Festywal muzyki lodowej, instrumenty muzyczne z lodu

Dzisiaj przeczytacie o znanym współczesnym wydarzeniu kulturalnym w Norwegii – Festiwalu Muzyki Lodowej. Ten wyjątkowy festiwal, który nie ma podobnych sobie na całym świecie, odbywa się w styczniu każdego roku podczas pierwszej noworocznej pełni księżycowej. Festiwal odbywa się w popularnym ośrodku narciarskim Geilo, który znajduje się 250 km od Oslo i 260 km od Bergen. Trafić tutaj nie jest łatwo. Jednym z sposobów jest podróż pociągiem  kursującym tylko kilka razy dziennie z/do Oslo i Bergen.

Festiwal muzyki lodowej to naprawdę niepowtarzalne zimowe święto. Muzycy z całego świata przedstawiają swoją muzykę, a utwory są wykonywane na instrumentach zrobionych z lodu!

Ojcem festiwalu jest norweski muzyk Terje Isungset. Wkrótce dołączyli do niego inni artyści i muzykanci. Pasjonaci muzyki wspólnie wprowadzili innowacyjne pomysły, które sprawiły, iż festiwal stał się znany na całym świecie. Podczas jego trwania można zobaczyć harfy i gitary z lodu, lodowe ksylofony oraz marimby. Zaproszeni na wydarzenie muzycy swoje instrumenty robią z lodu z zamarzniętego jeziora, które znajduje się nieopodal Geilo. Interesujące jest to, że jakość instrumentów zależy od zimy, a wydawane dźwięki zależą od temperatury. Biorąc pod uwagę, że nawet data tego wydarzenia ustalana jest zgodnie z fazami księżyca,  Festiwal Muzyki Lodowej jest w nikłym stopniu zależny od człowieka.

Uczestnicy „lodowego” projektu twierdzą, że lodowe instrumenty muzyczne trzeba trzymać w grubych rękawicach, gdyż od ciepła rąk zaczynają one szybko topnieć i ślizgać się, a i ręce szybko marzną. Niełatwo jest grać na mrozie, ponieważ do lodu przymarzają też i usta :). Z tego powodu Festiwal Muzyki Lodowej trwa niedługo i zazwyczaj w pomieszczeniu zamkniętym – wydrążonej w lodzie jaskini, w której „lodowi” muzykanci tworzą niepowtarzalną nordycką atmosferę.

Kursy języka norweskiego, norweski, lekcje norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>