Eutanazja w Norwegii: czy „dobra śmierć” przyjdzie i na Północ?

Eutanazja

W Norwegii były cztery próby legalizacji eutanazji. Ostatni raz kwestia była podniesiona całkiem niedawno - w 2013 roku. Parlament,na dany moment, stanowczo mówi „nie” eutanazji, jednak decyzja władzy nie uspokaja ani zwolenników „dobrej śmierci” ani przeciwników eutanazji. Zastanawiamy się, dlaczego Norwegowie wciąż powracają do kwestii o „śmierci na życzenie”?

Właśnie tak – „dobra śmierć” – tłumaczy się z greckiego słowa ευθανασία (euthanasia). Zalążki eutanazji były spotykane jeszcze w starożytnej Grecji. W starożytności ciężko chorzy ludzie wybierali tak nazywaną „dobrowolną śmierć” poprzez otrucie się. Potrzebne do samobójstwa „leki” zapewniały lekarze. W Sparcie, jednym z miast starożytnej Grecji, dzieci były własnością państwa, więc o ich losie od urodzenia decydowała władza. Chore, słabe albo kalekie dzieci najczęściej były zrzucane ze skały.  Ta idea była popierana i w Atenach.

Obecnie eutanazja ma inny cel. Zwolennicy eutanazji twierdzą, że eutanazja jest po to, aby ulżyć cierpienia chorego oraz pozwolić mu godnie umarć. Dzisiaj istnieją dwa gatunki „dobrej śmierci”:

  • Pasywna, gdy z woli pacjenta przerywa się leczenie, karmienie itd.;
  • Aktywna. Na prośbę chorego wstrzykuje się śmiertelną dawkę leków.

Między innymi lekarz ma prawo odmówić przeprowadzenia procedury. Jest to zrozumiałe, gdyż niewiele chce otrzymać tytuł „Doktora Śmierci”.  W takim wypadku, szuka się innego lekarza, który zgodzi się odprowadzić chorego na inny świat.

Aktywna eutanazja jest dozwolona tylko w kilku krajach Europy, krajach Beneluksu – Holandii, Luksemburgu i Belgii. „Samobójstwo asystowane”, kiedy lekarze pomagają pacjentom umrzeć, jest legalne w Szwajcarii i Niemczech. W tym wypadku pacjentowi podaje się w ręce śmiertelną ilość leków, które spożyć musi sam chory.  Eutanazja w Norwegii jest obecnie zabroniona, jednak ustawy stają się coraz bardziej łagodne. Mimo, że eutanazja jest nadal uważana za morderstwo, jednak kara staje się mniejsza, jeżeli:

  •  zrozpaczony, emocjonalnie niestabilny człowiek odbiera życie dla beznadziejnie chorej osoby;
  •  asystuje się podczas samobójstwa nieuleczalnie chorej osoby.

Możliwie kolejny krok – to legalizacja eutanazji i likwidowanie kary. Ciekawe dlaczego Norwegowie chcą otworzyć drzwi eutanazji? Pytamy: eutanazja w Norwegii – prawo wyboru czy chęć kontrolowania wszystkiego, nawet śmierci?

Kurs języka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>