Dzień Ojca w Polsce i na Świecie

baby-22194_1280

Dzień Ojca na świecie to oficjalnie dość nowe święto.  Swoje korzenie święto ma w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1910 r. Luisa Dod, której matka zmarła podczas porodu szóstego dziecka, stworzyła ruch na cześć ojców, aby uczcić pamięć swojego ojca, który wychował sześcioro dzieci.

Święto to zostało jednak uznane za święto narodowe o wiele później. Dopiero w 1924 roku tymczasowy prezydent USA Calvin Coolidge pozwolił chętnym stanom wprowadzić Dzień Ojca. Minęło kolejnych 50 lat aż Richard Nixon wskazał dokładny dzień, kiedy święto to ma być obchodzone (wtedy miała to być trzecia niedziela czerwca). W Stanach Zjednoczonych Ameryki ten dzień jest bardzo ważny: organizowane są pikniki dedykowane temu szczególnemu świętu, a dzieci spędzają czas z ojcami. W trzecią niedzielę czerwca święto to obchodzą też państwa takie jak Argentyna, Anglia, Kanada, Chile, Francja, Japonia, Kolumbia, Holandia i Malta.

Mimo że inicjatywna ta niedawno obchodziła swoją setną rocznicę, na świecie Dzień Ojca obchodzi się na różne sposoby. Na przykład Austriacy obchodzą Dzień Ojca też w czerwcu, lecz w drugą niedzielę miesiąca. Australia, Nowa Zelandia oraz Litwa obchodzą w pierwszą niedzielę czerwca, Brazylijczycy w drugą niedzielę września, a Szwajcarzy nie obchodzą go wcale. W Niemczech obchodzi się święto wniebowstąpienia Chrystusa do nieba, które jest zdefiniowane jako powrót Jezusa do Ojca w dzień, a konkretna data jest co roku obliczana zgodnie z kalendarzem kościelnym: 10 dni przed Pięćdziesiątnicą.

Kraje wschodu Dzień Ojca obchodzą w zupełnie innych terminach. Chińska data tego święta określona jest za pomocą języka chińskiego. Po chińsku „ojciec“  brzmi jak „baba“,  a liczba „osiem“ wymawia sie jak „ ba“, dlatego Dzień Ojca w Chinach obchodzi sie 8-ego września (czyli w ósmym miesiącu chińskiego roku). W Tajlandii natomiast, święto to obchodzi się 5 grudnia – w urodziny króla  Bhumibol Adulyadej. Cóż, a u nas Dzień Ojca jest obchodzony 23 czerwca J

Jednak bez względu na to, w jaki sposób i kiedy obchodzi się to święto, najważniejsze jest pamiętać o istnieniu tak pięknego obyczaju. A jeszcze ważniej obdarzać uwagą i miłością rodziców i osoby bliskie na co dzień, a nie tylko w święta. Życzymy Wam i Waszym rodzinom jak najwięcej jasnych chwil razem!

NAUKA JĘZYKÓW OBCYCH!

norweski-logo

Kursy języka norweskiego online! Wypróbuj za darmo!


abc

Interaktywne kursy języka norweskiego online! Wypróbuj za darmo!


angielskiabc-logoKursy języka angielskiego online! Wypróbuj za darmo!


niemieckiabc-logo

Kursy języka niemieckiego online! Wypróbuj za darmo!

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>