Baczność! Spocznij! Obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet w Norwegii
Norweski rząd dąży do równości płci we wszystkich dziedzinach. Dlatego od 2016 roku przedstawicielki płci pięknej zmienią sukienki na mundury wojskowe, aby odbyć obowiązkową służbę wojskową. Decyzja niedawno otrzymała poparcie norweskiego parlamentu, stąd kobiety w wieku poborowym (19-44 lata) już wkrótce zasmakują wojskowej kaszy. Norweżki nie są jednak pierwszymi wojowniczymi kobietami.
Już od czasów starożytnych kobiety były zaangażowane w wyprawy i konflikty wojenne. Najbardziej znane wojowniczki to Joanna d’Arc oraz królowa Boudika (Buduka). Między innymi właśnie te kobiety przezwyciężyły “twórców” historii, gdyż w tamtych czasy walczące kobiety były usuwane z kronik lub ich zasługi przypisywano mężczyznom.
Ciekawym przykładem funkcjonowania kobiety-żołnierza jest amerykańska wojna secesyjna. Kobiety, które były gotowe do obrony wolności oraz popierały ideę zniesienia niewolnictwa, musiały przebierać się za mężczyzn. Jednak i wtedy ich zasługi pozostawały za kulisami, gdyż społeczeństwo nie mogło uwierzyć, że słaba płeć mogła ratować życie i walczyć. Taka postawa była powszechna w wielu krajach.
Podczas wojen światowych kobiety otrzymały ważne role sióstr medycznych, łączniczek, kierowców karetek pogotowia, a nawet żołnierzy. Najważniejsze były pierwsze z nich, czyli pielęgniarki. Pomagały rannym, a informacje dostarczane przez nie uratowały setki ludzi.
Baczność! Spocznij! Obowiązkowa służba wojskowa dla kobiet w Norwegii
Zostaw komentarz