Akwarium w Ålesund: Ocean Atlantycki pod szkłem

alesundas4.jpg (640×640)

W jednym z najbardziej pięknych miast Norwegii – Ålesund – znajdziesz doskonały produkt pracy ludzkiej i przyrody. Akwarium Oceanu Atlantyckiego „Atlanterhavsparken“, jest wspaniałym dowodem, że można połączyć dziką przyrodę oraz architekturę.  Olbrzym wśród akwariów europejskich jest otoczony fiordami, leży między oceanem a lądem. Konstrukcje zlewają się z górami a ten krajobraz rozciąga się aż do chmur. Widząc akwarium powstaje pytanie, kto jest tutaj prawdziwym właścicielem: ludzie czy mieszkańcy wód?

Terytorium akwarium Oceanu Atlantyckiego wynosi 10 000 m² . W tym 4 000 m² zajmują wystawy i  6 000 m² – krajobraz wybrzeża. Akwarium i park rozciągają się wzdłuż wybrzeża Tueneset (3 km į na zachód od Ålesund). Tutaj możesz łowić rybę, kąpać się, surfować oraz, oczywiście, zobaczyć imponujący akwarium. W ceremonii otwarcia akwarium brała udział nawet norweska rodzina królewska!

Historia akwarium zaczęła się w 1951 roku. Wtedy w Ålesund został otwarty pierwszy akwarium. W 1967 roku akwarium przeniósł się do centrum miasta, do domów rybaków Fiskernes Hus. Trochę później rozpoczęto budowę nowego, znacznie większego akwarium. W 1998 roku odbyło się uroczyste otwarcie arcydzieła. Rodzina królewska wraz z mieszkańcami Ålesund wtedy świętowała nie tylko uroczyste otwarcie akwarium, ale i 125-lecie miasta. I od tego czasu, z roku na rok, akwarium w Ålesund wita gości z Norwegii i innych krajów.

Akwarium w Ålesund zachwycają się nie tylko dzieci, ale i dorośli. Tutaj można zobaczyć wiele stworzeń wodnych: żabnice, ośmiornice, homary itd. Niektóre z nich nawet wolno dotykać. Każdego dnia są organizowane pokazy podczas których nurkowie karmią mieszkańców akwarium. Małe rybki mogą karmić też goście akwarium. Jednym z najbardziej lubianych widowisk w akwarium jest czas obiadowy pingwinów. Masy turystów codziennie obserwują ucztę tych czarno-białych króli akwarium.

Akwarium jest też miejscem nie tylko rozrywek, ale edukacji. Znajdziesz tu wiele billboardów z informacją o mieszkańcach wodnego muzem. Billboardy są w językach norweskim i angielskim. Więc tutaj można nie tylko dobrze się bawić, ale także zdobyć cenną wiedzę o królestwie wodnym. Bardzo ciekawy spędzić wolny czas wraz z całą rodziną, prawda?

Kursy języka norweskiego

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>