5 października – Dzień Nauczyciela
„Jeden dzień z wybitnym nauczycielem znaczy więcej niż tysiąc dni zgłębiania ksiąg” – tak głosi przysłowie japońskie. Wyobraź sobie, co może zrobić nauczyciel w ciągu 12 lat! Oczywiście ta praca wymaga wiele odpowiedzialności i cierpliwości. Nie mają racji ci, którzy zazdroszczą rzekomo łatwego zawodu: krótki dzień pracy i długie wakacje – marzeniem każdego! A czy każdy chce być odpowiedzialnym za edukację i bezpieczeństwo dzieci?
Światowy Dzień Nauczyciela (Den internasjonale lærerdagen) pod patronatem UNESCO obchodzony jest 5 października. Dzień ten proklamowany został w 1994 r., na pamiątkę podpisania w 1966 r. „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela”, opracowanej przez UNESCO i Międzynarodową Organizację Pracy. Jest okazją do podkreślenia wiodącej roli nauczycieli, w zapewnieniu najwyższej jakości edukacji na wszystkich poziomach nauczania.
W Polsce, od 1997 roku, 5 października również jest obchodzony Światowy Dzień Nauczyciela, przez nauczycieli reprezentujących sektor nauki i szkolnictwa wyższego.
Obchodząc Dzień Nauczyciela omawia się nie tylko tematy aktualne dla nauczycieli, ale i dla uczniów. W ten dzień dyskutuje się wiele na temat palenia tytoniu, nadużywania narkotyków i alkoholu oraz przemocy wśród dzieci i w rodzinach. Częstym wątkiem Dnia Nauczyciela jest problem niskich płac nauczycieli.
Jednak w tym dniu, powinna być utrzymana równowaga: po omówieniu problemów nie trzeba zapomnieć i odświętować.
Oto kilka niespodzianek na Dzień Nauczyciela albo jak uczeń może uszczęśliwić swojego wychowachcę:
Frazy, które zwykle mówi nauczyciel. „Dobra praca“, „Zuch“, „Wspaniale, 10!“ i podobne zwroty dzieci mogą napisać na tablicy i na kolorowych kartkach papieru oraz nakleić je na drzwiach oraz na biurku nauczyciela.
Dary jesienne. Dzieci samodzielnie mogą ułożyć bukiet z kwiatów, liści i innych darów jesieni – to jest prosty, ale bardzo przyjemny prezent dla nauczyciela. Upiększyć darami jesieni możno też i biurko nauczyciela. Warto też pomyśleć o dobrym samopoczuciu nauczyciela i wręczyć koszyk z witaminami – jabłkami, gruszkami i innymi owocami z sadu.
Pozdrowienie na kubku. Ciepła herbata szczególnie smakuje jesienią, więc piękny kubeczek – wspaniały prezent dla każdego nauczyciela.
Smakołyki. Rodzice mogą przygotować smakołyków, które smakować będzie nie tylko nauczyciel, ale i cała klasa.
Oto sprawdzony i bardzo prosty przepis:
Tradycyjna szarlotka domowa
Ciasto:
• 3 szklanki mąki
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 szklanka drobnego cukru
• 1 cukier wanilinowy
• 250 g zimnego masła roślinnego (może być masło lub margaryna)
• 4 jajka
Jabłka:
• 2 kg jabłek (najlepiej szara reneta albo antonówka)
• około 12 łyżeczek cukru
• 1 cukier waniliowy
• 5 -10 dag rodzynek
• 1 łyżeczka cynamonu
Przygotowanie:
- Jabłka obrać, pokroić na niewielkie kawałki i razem z cukrem oraz cukrem wanilinowym lekko podsmażyć, tak aby się nie rozpadły. Dodać rodzynki i cynamon.
- Przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia bezpośrednio na stolnicę, dodać 3/4 szklanki cukru, cukier wanilinowy oraz masło. Całość posiekać nożem. Dodać 3 żółtka i 1 całe jajko. Zagnieść szybko ciasto i podzielić na 2 części. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę.
- Jedną część ciasta rozwałkować (najlepiej pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia) i przełożyć do prostokątnej formy. Odkleić wierzchnią warstwę papieru. Wstawić do lodówki. Białka z 3 jaj ubić na pianę, następnie stopniowo dodawać resztę (1/4 szklanki) cukru, ciągle ubijając, aż piana będzie sztywna i błyszcząca.
- Piekarnik nagrzać do 175 stopni. Formę z ciastem wyjąć z lodówki, wyłożyć jabłka. Przykryć ubitą pianą z białek. Na wierzch położyć drugą część rozwałkowanego ciasta.
- Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 1 godzinę (gdyby w trakcie pieczenia wierzch za bardzo się zrumienił, położyć kawałek folii aluminiowej). Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.
Smacznego!
Zostaw komentarz