10 obiektów w Bergen, które warto zwiedzić

bergen

1. Góra Fløien

Znajdujący w Bergen się funicular jest jedynym tego typu podnośnikiem w Skandynawii. Panuje przekonanie, że, jeżeli nie zwiedziliście Fløibanen, to znaczy, że nie widzieliście Bergen. Funicular wznosi się na wierzchołek góry w ciągu 10 minut, a stamtąd otwiera się piękna fiordowa panorama, zachwycająca większość turystów, zwłaszcza podczas zachodu słońca. Na górze znajdują się sklepiki z upominkami, kawiarnie, restauracje, szlaki dla pieszych, umożliwiające zbadanie norweskiej przyrody.

2. Targ rybny

Targ rybny jest znakiem rozpoznawczym Bergen – rybołówstwo w tych stronach jest bardzo ważne. Jeszcze mniej więcej rok temu targ odbywał się pod otwartym niebem, lecz teraz handlarze ryb urządzili się w specjalnym budynku targowym, który znajduje się w porcie. Klientów zadziwia różnorodność świeżych ryb oraz możliwość degustacji zdobyczy bez obowiązku jej kupienia. Co ciekawe, handlowcy ryb starają dogadać się z klientami w przeróżnych językach. Tu panuje świetna atmosfera oraz dobry nastrój.

3. Starówka

Starówka Bergen słynie ze swoich wąskich uliczek, wyłożonego kostką bruku, białych domków oraz rysunków na ścianach, które są podziwiane przez wielu zwiedzających. Tu również można udać się do teatru narodowego i zachwycać się musicalami w stylu Broadway.

4. Bryggen –  Światowe Dziedzictwo

Brygen (po norwesku przystań) – to szereg budynków komercyjnych należących do handlarzy, ciągnący się we wschodniej części fiordów. Od 1979 roku Brygen znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj znajduje się tu mnóstwo muzeów, sklepów, restauracji i barów.

5.  Kolej Flåmsbana

Historyczna kolej Flåm liczy 20 km na terenie górskim i dąży w stronę Aurlandsfiord. Podczas przejażdżki koleją można napawać się czarującym krajobrazem norweskich fiordów. Jest to jedna z najbardziej stromych linii kolejowych na świecie. Podróż pociągiem obejmuje przejażdżkę przez 20 tunelów, a trwająca godzinę trasa ciągnie się od poziomu morza do 863 metrów nad poziomem morza. W 2014 roku Lonely Planet przejażdżkę tym pociągiem mianowało najbardziej widowiskową na całym świecie.

6. Port

Port Bergen również został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa, właśnie tu wzniesiono pierwsze budynki miasta. Nowoczesny port zapewnia profesjonalną oraz szybką obsługę statków, poza tym znajduje się tu podstawowy port dla statków wycieczkowych. Co roku tu przypływa około 330 statków wycieczkowych, przywożących około 450 000 pasażerów.

7. Góra Ulriken 

Bergen jest otoczony przez pagórki i góry, z których najwyższa – góra Ulriken, powstała 643 metrów nad poziomem morza. Można tu wznieść się podnośnikiem funikularnym lub dojść szlakami dla pieszych.

8. Muzea

W muzeum w Brygen można obejrzeć wykopaliska archeologiczne, których wiek sięga od 1855 do 1972 roku. Nieopodal również można zwiedzić najstarszy budynek w Bergen, wzniesiony w dwunastym wieku, podziwiać europejską ceramikę i runy.

9. Akwarium w Bergen

W 1960 roku w Bergen powstał budynek mieszczący 60 akwariów. Można tu obejrzeć najobfitszą faunę Morza Północnego w całej Europie, np. pingwinów w dużych basenach znajdujących się na zewnątrz. Znajduje się tutaj także teatr, w który są wyświetlane filmy w 3D o Bergen i norweskim pobrzeżu.

akvarium bergen

10.Kościół Fantofta

Kościół Fantoft został zbudowany w 12 wieku, około 1170 roku. Najpierw znajdywał się w miasteczku Fortuna w okręgu Sogn og Fjordane. W średniowieczu nawa kościelna była przedłużona o 3 metry, a w  XVII w. na wierzchołku urządzono dzwonnicę. W 1883 r. kościół został rozebrany i zebrany ponownie w Fantoft, gdzie go nabył Fredrik Georg Gade (1830−1905). Przed budową kościoła, próbowano mu przywrócić początkowy wygląd zewnętrzny. Jako wzór wybrano kościół Borgund. W 1992 r. 6 czerwca z pobudek antychrześcijańskich kościół podpalono. O podpalenie oskarżono muzyka Varga Vikernesa, lecz nie było wystarczająco dowodzeń. W 1994 roku na podstawie zachowanych zdjęć kościół Fantoft był odbudowany. W Norwegii tego typu drewnianych kościołów zachowało się tylko około 25, a w całej zachodniej Europie zaledwie 5-6.

Może macie propozycje, co zwiedzić w Bergen? Napiszcie w komentarzach.

5proc

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>