Zmieniające się tradycje pogrzebowe w Norwegii

angel-696x364

Pomimo faktu, że tradycje pogrzebowe w Norwegii są mocno zakorzenione, obserwuje się tendencje do kardynalnych zmian w podejściu Norwegów do uroczystości pogrzebowych. Obecne pokolenie, w przeciwieństwie do swoich rodziców, woli relację bardziej osobistą, indywidualną. Poza tym, osłabienie roli kościoła w życiu współczesnych ludzi przyczynia się również do tego, iż coraz mniej Norwegów wybiera tradycyjne ceremonie pogrzebowe. Zmiany te są często związane z niezgodami, panującymi w rodzinie zmarłego, różnicami między członkami rodziny, chęcią uniknięcia niepotrzebnej uwagi otoczenia oraz ogólnych kosztów finansowych, stanowiących nieodłączną część uroczystości pogrzebowych.

Potrzeba prywatności i względy finansowe

Według danych norweskiego nadawcy „NRK“, około 10 procent Norwegów obecnie nie urządza uroczystości pogrzebowych dla swoich bliskich. „Osobom w żałobie trudno jest obcować z gośćmi, gdyż są pogrążone w żalu“, – omawiając obecną sytuację twierdziła Marita Eikenes, szefowa norweskiej agencji pogrzebowej „Fonus“. Jej zdaniem, żałobnicy są bardzo wrażliwi i nie chcą w tym czasie obcować z innymi ludźmi. W tych przypadkach, gdy członek rodziny był ciężko chory przez długie lata, członkowie rodziny czują się wyczerpani i po prostu nie chcą żadnych uroczystości. Z drugiej strony, niezgoda w rodzinie oraz koszty finansowe pogrzebu są również jednymi z podstawowych powodów nie urządzania uroczystości pogrzebowych, które mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy koron norweskich. Poza tym, tendencje do nieurządzania ceremonii pogrzebowych są obserwowane nie tylko w Norwegii, ale również w krajach sąsiednich – Szwecji i Danii.

Rośnie liczba sporów

Zauważa się, iż z powodu rosnącej liczby rozwodów w Norwegii coraz więcej jest rodzin rozbitych, członkowie których nie potrafią się porozumieć w sprawach zasadniczych lub inaczej interpretują przestrzeganie tradycji. W tych przypadkach, gdy bliscy zmarłego nie potrafią dojść do porozumienia w sprawach dotyczących ceremonii pogrzebowej, agencje pogrzebowe same starają się zaproponować wariant, najbardziej odpowiadający życzeniom bliskich. Z drugiej strony, jeśli bliscy zmarłego w dalszym ciągu nie potrafią wspólnie uzgodnić kwestii pochówku zmarłego, gmina decyduje gdzie i jak będą się odbywały ceremonie pogrzebowe. Interesującym jest fakt, iż kremację i pochówek można już zorganizować przez internet, gdyż agencje pogrzebowe swe usługi proponują także w internecie. Żałobnicy mogą przez internet wybrać i zamówić trumnę, transport zmarłego i kremację lub prywatną ceremonię pogrzebową.

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>