Wyzwania dla emigrantów. Czy Norwegia nadal jest krainą marzeń Polaka?

untitled-1

Chociaż większość rodaków opuszcza swój kraj  ze względów ekonomicznych, jednak ostatnie badania pokazują, że decyzja o emigracji zależy od wielu innych czynników: braku bezpieczeństwa socjalnego, braku sprawiedliwości, słabej postawy pracodawców wobec pracowników oraz lepsze możliwości rozwoju kariery za granicą. Ponadto, rośnie liczba tych, którzy wybierają się na studia za granicą. Głównymi krajami docelowymi są  Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy i Norwegia. W Norwegii mieszka oficjalnie 86 300 (1.01.2014 r.) Polaków, co stanowi  1,76% całej populacji. Nieoficjalne dane podają, że Polaków w Królestwie Norweskim jest dwukrotnie więcej. Jednak dobrą wiadomością jest to, że wielu imigrantów raniej czy później wybiera powrót do swojej ojczyzny.

Kusi bardziej komfortowe życie i dobrobyt

Chociaż klimat w Norwegii jest surowy, jednak stale rosnąca gospodarka, rozbudowywanie się miast i dynamicznie rozwijająca się populacja – to wszystko czego potrzebują nasi rodacy – lepsze życie  oraz dobrobyt  finansowy. Pracownicy są zwabiani do tego kraju nie tylko z Polski. W Norwegii możemy spotkać Łotyszy, Litwinów, Rumunów, Węgrów, nawet Niemców, którym, wydaje się,  nie powinno zabraknąć dobrobytu w swoim państwie. Oczywiste jest, że wynagrodzenia wypłacane w Norwegii są o wiele większe  od polskich. W Norwegii pełnoetatowy  przeciętny pracownik miesięcznie zarabia ok. 43,800 koron norweskich (ok. 20 063 zł), w dodatku, nie jest zmuszany pracować nadgodziny bez wynagrodzenia oraz posiada inne ulgi/przywileje, np. firma zapewnia samochód i pełny zbiornik paliwa.  Emigrantów z wielu krajów przyciąga też to, że pracownicy często mają darmowe posiłki, ubezpieczenie, a czasem otrzymują  nawet zakwaterowanie.

Wyzwania dla emigrantów.

Liczba emigrantów rośnie, dlatego bardziej odczuwalna jest konkurencja na rynku roboczym. Aby zatrudnić się już nie wystarcza znajomości języka angielskiego – kwestie operacyjne, powiązane z pracą muszą być  komunikowane oraz rozwiązane posługując się językiem norweskim. Nowo przybyli również często napotykają się z problemami związane z zakwaterowaniem. Norwegowie nadal  niechętnie wynajmują pokoje dla obcokrajowców, dlatego poszukiwanie miejsca zamieszkania czasami potrzebuje znacznego wysiłku. Ponadto, większość problemów i przeszkód napotkanych na emigracji powstaje z braku informacji , np. informacje o wychowywaniu dzieci w krajach skandynawskich są niezbędne. Przecież często po przybyciu do nowego kraju ludzie po prostu nie znają przepisów i zasad życia, które w Norwegii działają przez ponad pół wieku i dla miejscowej ludności są oczywiste.  Z tego powodu, w Norwegii  powstał darmowy telefon informacyjny  dostępny również po angielsku i po polsku810 33 810.  Tam możesz uzyskać informacje o swoich prawach związanych z Twoją sytuacją życiową, możesz także dowiedzieć się czegoś na temat stawek itd.


mojnorweski baner

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>