Tradycje ślubne w Norwegii – huczna i syta zabawa

tradycje-slubne-w-norwegii

Natchniony cudownym krajobrazem, norweski ślub również charakteryzuje się wyjątkowymi, nieco magicznymi cechami. Tradycje weselne często określa region, w którym ludzie się pobierają.

Tradycje zaręczynowe

W okresie zaręczynowym, zgodnie z tradycją, pan młody musi udowodnić pannie młodej i jej rodzinie, że jego zamiary są poważne. W tym czasie narzeczony swojej narzeczonej wręcza dużo prezentów. Ale darowanie prezentów nie jest jednostronne, ponieważ tradycyjnie oczekuje się, że panna młoda obdarzy całą rodzinę narzeczonego własnoręcznie wykonanymi skarpetami i rękawicami.

Ceremonia ślubna

W norweskich uroczystościach weselnych zwykle bierą udział tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele. Zgodnie z niepisaną tradycją na ślub nie zabiera się dzieci, wyjątek stanowią dzieci pana młodego lub panny młodej. Każdy z narzeczonych zazwyczaj zaprasza jednego świadka, czasami, na życzenie pary młodej, w ceremonii bierze udział osoba niosąca obrączki oraz dziewczynka z kwiatami.  Stroje ślubne pana młodego i panny młodej zazwyczaj są do siebie dopasowane, łączące tradycyjne kolory i wzory. Młodzi zakładają sobie srebrne lub złote obrączki. Ważną częścią norweskiej ceremonii ślubnej jest muzyka. Dawniej panna młoda przybywała na uroczystość w towarzystwie skrzypków. Na miejsce ślubu przybywa się różnymi środkami transportu, w zależności od możliwości finansowych rodziny – od piechoty do koni i wozów, a w dzisiejszych czasach zwykle podziwiana jest samochodowa procesja. Norweskie wesela posiadają tradycyjną piosenkę „Zapraszamy na wesele”, wykonywaną podczas ceremonii przy akompaniamencie akordeonu. Po każdej stronie drzwi wejściowych młodzi sadzą świerki jako symbol płodności, z nadzieją doczekania się potomstwa.

Tradycje ślubne w Norwegii – huczna i syta zabawa

Zazwyczaj norweskie wesele jest dosyć huczną imprezą. Wygłaszane przez gości toasty i przemówienia Norwegom są bardzo ważne. Ze względu na to większość rodziny i gości pragnie wypowiedzieć się, złożyć parze młodej najlepsze życzenia szczęśliwej wspólnej drogi życiowej, dlatego ta część uroczystości zajmuje dużo czasu. Często na każdym stole znajduje się pyszne ślubne ciasto – burdlaupskling – wspaniały tort, upieczony z mąki, śmietanki, sera i syropu. Na norweskim weselu ciasto gra szczególną rolę, dlatego dotychczas przetrwała tradycja proszenia gości o przyniesienie ciasta, żeby ślubne stoły były kompletne. Zabawę taneczną rozpoczynają państwo młodzi. Typowe norweskie ślubne napoje – piwo i inne mocniejsze napoje alkoholowe. Dawniej panna młoda była bardzo chwalona, jeżeli częstowała gości piwem własnego wyrobu, lecz obecnie to coraz rzadziej się zdarza. Gdy weselna impreza zmierza ku końcowi, panna młoda częstuje gości „serem panny młodej” – moczonymi w miodzie kromkami sera z orzechami. Pusta taca panny młodej sygnalizuje, że uroczystość się kończy i goście powinni się rozchodzić.

Kursy języka norweskiego

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>