Szanse rozwoju kariery zawodowej kobiet w Norwegii

kariera

Zatrudnianie mężczyzn i kobiet na norweskim rynku pracy jest bardzo podobne. Różnice między płciami jednak wciąż są odczuwalne, na przykład, aż 70% startupów w Norwegii stanowią mężczyźni. Fakt, że 48% kobiet i tylko 19% procent mężczyzn pracuje w norweskim sektorze publicznym, może również świadczyć o tym, że kobiety preferują bezpieczną pracę, im się nie spieszy do prywatnego sektora biznesowego ze większą konkurencją, gdzie pracownicy są mniej odporni na stres. Ponadto, nawet 34% norweskich kobiet pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Z drugiej strony, najwyższe stanowiska w spółkach publicznych w Norwegii pełni 35,5% kobiet, czyli znacznie więcej niż w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczba kobiet zarządzających spółkami sięga 19%. Co więcej, statystyki te znacznie wyprzedzają tendencje panujące w Japonii, gdzie kierowane przez kobiety firmy liczą zaledwie 3%.

System kwot
O dość dużym odsetku kobiet kierujących spółkami w Norwegii przesądził system kwot. Dla tych, którzy wątpią, że kwoty są dobrym sposobem rozwiązania nierówności płciowej w zarządzaniu firmą, Norwegia jest wspaniałym życiowym przykładem tego, jak działa ten system. Więc w jaki sposób w Norwegii były wdrożone zmiany, które spowodowały większą liczbę zarządzających kobiet?  W 2003 roku norweski rząd uchwalił ustawę wymagającą, żeby co najmniej 40% członków zarządu firmy stanowiły kobiety. Początkowo na to reagowano sceptycznie, argumentując, że w ten sposób jest niszczona wolna polityka rynku pracy, i że po prostu brakuje wykwalifikowanych kobiet, które mogłyby zajmować kierownicze stanowiska. Te sceptyczne obawy jednak nie potwierdziły się, a Ustawa kwot w Norwegii nie sprawia żadnych problemów. Tak więc system kwot oparty na norweskim rynku pracy działa idealnie. Ponadto, badania pokazują, że kobiety zajmujące stanowiska kierownicze często są bardziej wykształcone niż mężczyźni.

Kobiety wprowadzą innowacje
Ustawa o reprezentacji płci w Norwegii miała wpływ na dwa rodzaje firm: na przedsiębiorstwa państwowe i spółki akcyjne działające w sektorze prywatnym. W tego typu przedsiębiorstwach na stanowiska kierownicze zaczęto zatrudniać coraz więcej kobiet. Zmiany te były odczuwalne na całym rynku pracy – w sektorze prywatnym, publicznym, komercyjnym oraz non-profit. Potwierdzają to badania pokazujące, że większa liczba kobiet w zarządach zachęca firmy do wprowadzania innowacji i zwiększa efektywność pracy zarządu. Jest oczywiste, że kwoty dotyczące płci nie powinny być postrzegane jako radykalna koncepcja, ani też jako środek regulacji działań systemu gospodarczego powodujący na rynku pracy szok. Na przykładzie Norwegii możemy przekonać się, że polityka ta może być prawdziwym i skutecznym sposobem na zapewnienie większej równości płci, poprawienie wydajności pracy firm.

mojnorweski11

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>