Norweskie nawyki żywieniowe: najpopularniejsze potrawy oraz kulisy kuchni

losos1200x628

Norweskie nawyki żywieniowe pod wieloma względami różnią się od kuchni innych krajów europejskich, ponieważ tu dużą rolę gra  polowanie oraz rybołówstwo. Większość tradycyjnych dań stanowią konserwowane potrawy, przydatne podczas długiej zimy. Współczesna kuchnia norweska, mimo silnych wpływów kuchni tradycyjnej, staje się coraz bardziej światowa: tak samo jak w każdym zachodnioeuropejskim mieście, są tu popularne makaron i pica – w restauracjach zamawiane tak samo często, jak klopsy i dorsze.

Dzienny reżim odżywiania się
Większość Norwegów dziennie spożywa trzy lub cztery podstawowe potrawy. Są to zazwyczaj śniadanie na zimno z kawą,  obiad (zazwyczaj zapakowany) na zimno w pracy oraz ciepła kolacja w domu w kręgu rodzinnym. Późnym wieczorem czasami niektórzy spożywają zakąski – najczęściej zwykłe kanapki.

Śniadanie

Norweskie śniadanie często składa się z mleka lub soku owocowego, kawy (rzadziej herbaty) oraz kanapek z mięsem, serem lub dżemem. Przez dzieci szczególnie są lubiane płatki kukurydziane lub owsiane z jogurtem.

Kolacja

To podczas kolacji Norwedzy spożywają podstawową ciepłą potrawę dnia. Pozostałe dania spożywane w ciągu dnia zazwyczaj są zimne. Na kolację często jest podawana ryba z ziemniakami i warzywami. W norweskiej kuchni ważną rolę gra jelenie, łosie, zajęcze (białych zajęcy) oraz kacze mięso. Dla niego jest charakterystyczny specyficzny smak, dlatego najczęściej jest podawane z dodatkiem różnych sosów, często z jagodami jałowca oraz słodko-kwaśnym dżemem borówkowym.

Dary morza

Tradycyjne skandynawskie danie, które zyskało międzynarodową popularność to wędzony łosoś. Duża ilość tej ryby jest eksportowana do innych krajów, dlatego wędzonego łososia można uznawać za jeden z najważniejszych skandynawskich wkładów we współczesną międzynarodową kuchnię. Wędzony łosoś najczęściej jest podawany z jajecznicą, z nim są robione kanapki oraz jest on spożywany z sosem musztardowym. Inna tradycyjna potrawa z łososia to „gravlaks“ (dosłownie „pochowany łosoś“). Następne szczególnie ważne danie rybne, przyrządzone z fermentowanego pstrąga, a jego przygotowanie jest podobne do popularnego w Szwecji dania „surströmming“. Latem bardzo popularne są krewetki, kraby oraz mięczaki. Omary także cieszą się dużą popularnością, lecz ograniczenia dotyczące ich łowienia, wielkości oraz sezonowości, zmniejszają ich spożywanie, ponadto one są naprawdę bardzo drogie. Podczas „święta krabów” jedzone są gotowane kraby lub żywe smażone na dużej patelni. To święto najczęściej odbywa się pod otwartym niebem, a kraby zazwyczaj są spożywane z chlebem, majonezem oraz plasterkami cytryny.

Desery

W Norwegii najpopularniejsze są ciastka biszkoptowe oraz ciastka duńskie (znane „wienerbrød“, dosłownie „chleb wiedeński“) oraz pieczone w domu ciasta, wafle oraz ciasteczka. Składnikiem ciast często jest kardamon. Jeszcze jeden norweski deser to „krumkake“ – zwinięte ciasto grubości papieru napełnione w środku śmietanką („krumkake“ oznacza „zgięte ciasto“). Pieczone merengi zwane są „pikekyss“, dosłownie „dziewczęcy pocałunek”.

Kursy języka norweskiego

 

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>