Norweskie dziwactwa

strange

Norwedzy, podobnie jak inne narody, posiadają swój specyficzny charakter i zwyczaje, które często zaskakują obcokrajowców. Przedstawiamy dla Was norweskie dziwactwa:

  1. Opowiadacie ciekawą historię koledze lub przyjacielowi Norwegowi. On lub ona zaczyna wydawać różne dziwne dźwięki: jakby łapał lub łapała powietrze podczas ataku astmy. W takim wypadku nie warto panikować, to tylko stanowi dowód na to, że rozmówca jest zainteresowany historią, a jego mowa ciała mówi: „tak, zgadzam się z tobą, kontynuuj swoje opowiadanie.
  2. Gdy nadchodzi jesień, Norwedzy w swoich domach rozstawiają świece – palą je wszędzie i na każdą okazję. W ten sposób jest wyrażana potrzeba komfortu (norw. koselig). Przy pomocy światła i ciepła świec podczas chłodnej pory roku Norwedzy starają się stworzyć w domu lato.
  3. Większość Norwegów może negocjować cenę przez dwie minuty, ale są też oni skłonni jechać kilkaset kilometrów dziennie do Szwecji, żeby kupić butelkę wina o 50 NOK taniej niż we własnym kraju.
  4. Dla norweskiej kuchni są charakterystyczne doskonałe potrawy z ryb, ziemniaków, mięsa łosia i północnego jelenia, a także rozmaite jagody i wyśmienite owoce morza. Lecz w piątek wieczorem, spędzając czas z przyjaciółmi i rodziną, Norwedzy bardziej wolą jeść fasolę i kukurydzę z puszki, razem z mięsem mielonym i wszystko to nazywają „tacos“.
  5. Norwedzy mogą skarżyć się na różne problemy obecne w ich kraju: złe drogi, brak stołówek w norweskich szkołach, złą jakość łososia lub nieodpowiednie wykorzystanie pieniędzy uzyskanych z przemysłu naftowego. Jeśli ta krytyka jest zaś wypowiedziana przez obcokrajowca, Norwedzy czują się niemile zaskoczeni.
  6. Większość Norwegów, w tym norwescy lekarze, jest przekonana, że 90 proc. chorób można wyleczyć przy pomocy jednej lub więcej z trzech następujących rzeczy (lub czynności): ćwiczeń fizycznych, oleju rybnego oraz ibuprofenu / paracetamolu.
  7. W przeciwieństwie do reszty świata Norwedzy powierzą wam klucze od odległego małego drewnianego domku w nadziei, że będziecie uczciwi i podacie swoje imię oraz nazwisko w celu otrzymania rachunku za tam spędzone noce i sporządkujecie zrobiony przez was bałagan.
  8. Podczas spędzania wieczoru z przyjaciółmi w barze lub w domu, nagle ktoś znika bez pożegnania się i można by pomyśleć, że człowiek poszedł do toalety lub wyszedł zapalić na zewnątrz. Nie, on po prostu poszedł do domu i nie pożegnał się. Zazwyczaj jest to nazywane „irlandzkim pożegnaniem” lub też „norweskim żegnaj”.
  9. Wszyscy Norwedzy od 6. roku życia posiadają wszystkie niezbędne sprzęty do wypraw górskich (letnich i zimowych), wypraw rowerowych, pływania, jazdy na nartach, biegania lub uprawiania innych hobby. Mimo że te specjalne ubrania i specjalny sprzęt sportowy są bardzo drogie, są one nabywane co najmniej raz na dwa lata.
  10. Planując dziecko, Norwedzy nie przestrzegają astrologii jak Chińczycy czy Hindusi. Starają się natomiast, żeby dziecko urodziło się do września i można było zapisać je do przedszkola.

.

mojnorweski

 

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>